درمان با رویکرد پذیرش و تعهد (ACT) برای درد مزمن
ما در حال انقلابی در درک خود از درد و رنج انسانی هستیم. یکی از امیدوارکننده‌ترین درمان‌هایی که برای رسیدگی به درد انسان طراحی شده است، درمان پذیرش و تعهد است (که در یک کلمه به عنوان "ACT" تلفظ می‌شود). ACT که از درمان شناختی رفتاری سنتی (CBT) نشات می‌گیرد، یک درمان شناختی رفتاری مبتنی بر تجربه و موج سوم است که از استراتژی‌های پذیرش، ذهن آگاهی، تعهد و تغییر رفتار برای افزایش انعطاف‌پذیری روان‌شناختی استفاده می‌کند. هدف نهایی در ACT برای درد مزمن، روشن کردن ارزش‌های بیماران است تا بتوانند به زندگی غنی و کامل بازگردند.
از بسیاری جهات، ACT مفاهیم مرسوم مدیریت درد را که بر کاهش درد و سایر رویکردهای "احساس خوب" تمرکز دارد، به چالش می کشد. ACT برای درد مزمن برخلاف تقریباً هر رویکرد زیست پزشکی برای کاهش درد است - از جمله داروهای ضد درد (افیون ها، NSAIDs و غیره). این رویکردها با این مفهوم عمل می کنند که "درد بد است" و برای دستیابی به وجودی آزاد و سالم باید به طور کامل از بین برود.
یک کاوش مدرن در مورد رنج انسان نشان می دهد که درد مزمن دشمن نیست و نیازی به توقف، مبارزه یا کنترل آن نیست. مدل ACT که توسط تحقیقات در زمینه‌های نظریه چارچوب رابطه‌ای و زمینه‌گرایی کارکردی پشتیبانی می‌شود، معتقد است که رنج روانی معمولاً ناشی از تعامل بین شناخت انسان و کنترل رفتار انسان از طریق تجربه مستقیم است. پروتکل های ACT فرآیندهای زبانی را هدف قرار می دهند که فرض می شود در رنج و بهبود آن نقش دارند.
ACT معتقد است که در حالی که درد آزار می‌دهد، این "مبارزه" با درد است که باعث رنج می شود .
رویکرد ACT برای زندگی با درد مزمن کاملاً متفاوت و پویا است. این به بیماران کمک می کند تا بپذیرند که اگرچه درد ممکن است ناخوشایند باشد، اما برای مدیریت آن نیازی به تعلیق زندگی آنها نیست. از بسیاری جهات، ACT برای معکوس کردن الگوهای منفی که بسیاری از بیماران با درد مزمن سال‌ها متحمل شده‌اند، کار می‌کند. تلاش برای اجتناب از درد، گاهی اوقات می تواند بیشتر از اینکه مفید باشد، هم به بدن و هم به آرامش ذهن آسیب برساند.
چگونه ACT می تواند به بیماران کمک کند تا مبارزه با درد مزمن را کنار بگذارند
درمان پذیرش و تعهد (ACT) بر پذیرش و ذهن آگاهی همراه با اقدام تعهد برای ایجاد تغییرات پایدار که کیفیت زندگی را بهبود می بخشد، تأکید می کند. سه اصل ACT عبارتند از:

پذیرش (Accept) تجربیات به جای رد آنها صرفاً به این دلیل که ممکن است باعث درد مزمن شوند.
انتخاب (Choose) رفتارهای آگاهانه در مقابل اجازه دادن به پاسخ های خودکار یا شرطی.
اقدام وعمل (Take action) مناسب در زندگی به جای فلج شدن در اثر افکار، خاطرات، عواطف یا احساسات ناخوشایند.

ACT و درد مزمن
درد مزمن اغلب منجر به ترس، اضطراب و رفتارهای اجتنابی (یا آنچه در ACT به عنوان اجتناب تجربی شناخته می شود) می‌گردد. بیماران شرکت در فعالیت هایی را که با درد مرتبط است متوقف می کنند و اغلب سرگرمی هایی را که از آن لذت می برند رها می کنند. متأسفانه، رفتارهایی مانند این که برای کاهش درد در نظر گرفته شده است، در واقع می تواند منجر به تمرکز بیشتر بیماران روی آن شود. با انحراف در درمان‌ها و داروها، بیماران در نهایت زمان بیشتری را صرف تلاش برای «حل» درد خود می‌کنند تا اینکه از زندگی لذت ببرند. درد به موضوع اصلی تبدیل می شود و مدیریت آن به یک شغل تمام وقت تبدیل می شود. در نهایت، این منجر به نارضایتی بیشتر از زندگی، با درد مساوی یا بیشتر می شود.
تلاش برای اجتناب از درد اغلب بجای اینکه مفید باشد، می‌تواند باعث آسیب بیشتر شود هم برای بدن و هم برای آرامش ذهن شما.
هدف ACT افزایش فعالیت و عملکرد بیماران است و بیماران را قادر می سازد تا ببینند چگونه می توانند زندگی خود را بهبود بخشند و از زندگی خود لذت ببرند بدون اینکه لزوماً درد آنها را از بین ببرند. هدف، دیگر کاهش درد نیست بلکه زندگی آرام با وجود درد مداوم است. ACT بیماران را تشویق می کند تا قبل از اینکه به آنها کمک کند تا بفهمند که می توانند با یا بدون آن به خوبی زندگی کنند، در مورد زندگی خود بدون درد فکر کنند. اقدام متعهدانه بخش کلیدی درمان است و با ارزش های شخصی بیمار ارتباط دارد. پیامدهای مثبت ACT شامل افزایش فعالیت فیزیکی و اجتماعی و کاهش مراجعات پزشکی مرتبط با درد است. پذیرش درد همچنین با کاهش اضطراب، افسردگی و ناتوانی مرتبط است .

انعطاف پذیری روان شناختی - قلب ACT
انعطاف‌پذیری روان‌شناختی بیماران را تشویق می‌کند تا از تلاش برای کنترل درد خود دست بردارند و چهره‌ای را که تجربه‌های ناخوشایند بخشی از زندگی است، در آغوش بگیرند. روان درمانگر سعی نمی کند افکار یا احساسات بیمار را در مورد درد تغییر دهد. درعوض، او بیمار را تشویق می‌کند تا به افکار، احساسات، خاطرات و احساسات ناخوشایند از محل پذیرش نزدیک شود. انعطاف‌پذیری روان‌شناختی به فرد این امکان را می‌دهد که تنها با متعهد شدن به رفتارهایی که اهداف ارزشمندی دارند، آگاهانه زندگی کند. به این ترتیب، درمان بیماران را تشویق می کند تا احساسات منفی مانند ترس، اضطراب یا ناامیدی را به جای مبارزه مداوم با آنها بپذیرند. انعطاف‌پذیری روان‌شناختی به بیماران یادآوری می‌کند که بدون گیرکردن در افکار و احساسات ناخوشایند، در زمان حال حضور داشته باشند. تجارب ناخوشایند درونی و بیرونی دیگر تحکم نمی‌کنند یا شرکت در فعالیت های معنادار را مهار نمی کنند .
ACT و تحقیقات درد
متاآنالیزهای ACT برای درد مزمن بهبودهایی را در افسردگی، اضطراب، شدت درد، عملکرد فیزیکی و کیفیت زندگی نشان می‌دهند . درمان پذیرش و تعهد برای درد مزمن به سرعت در زمینه سلامت روان و روانشناسی درد در حال گسترش است. حتی برخی از داده ها وجود دارد که ACT را نسبت به CBT سنتی ترجیح می دهد!
ترکیب ACT با فیزیوتراپی و سایر رشته ها
ترکیب فیزیوتراپی با ACT یکی از راه‌های ایجاد یک درمان مبتنی بر شواهد و روان‌شناختی برای بیماران مبتلا به درد است. یک مطالعه کیفی موانع و تسهیل‌کننده‌های بالقوه را برای تعبیه ACT در یک برنامه توانبخشی درد به رهبری فیزیوتراپ بررسی کرد . یافته‌ها نشان می‌دهد که این ترکیب هم چالش‌ها و هم فرصت‌ها را ارائه می‌کند، اما در مجموع تجربه‌ای مثبت با آموزش کافی  است. درمان فیزیوتراپی، با هدایت اصول ACT، یک درمان زیستی-روانی-اجتماعی برای درد مزمن ایجاد می کند که هم مبتنی بر شواهد و هم مبتکرانه است . همراه با CBT و ذهن آگاهی، ACT یک مداخله روانشناختی است که فیزیوتراپیست ها و سایر پزشکان درد می توانند از آن به عنوان بخشی از یک برنامه مدیریت درد یکپارچه استفاده کنند . اهمیت پذیرش عوامل روانی اجتماعی درد برای فیزیوتراپیست ها همچنان رو به افزایش خواهد بود.
مطالعات مربوط به فیزیوتراپی که توسط ACT ارائه شده است، اکنون در حال شکوفا شدن است و حرفه فیزیوتراپی را متحول خواهد کرد. ACT می تواند به طور یکپارچه در یک عمل بالینی فیزیوتراپی ادغام شود و احتمالاً نتایج بهتری در تسکین درد ایجاد کند. مداخلات ACT همچنین شیوه های پزشکان مراقبت های اولیه، کاردرمانگران، پرستاران، مددکاران اجتماعی، مشاوران، دستیاران سلامت شرکت ها، مربیان تناسب اندام، مربیان سلامت و موارد دیگر را بهبود بخشیده است .

[1] https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0005789404800200

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5501894/

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24547803

[1] https://www-tandfonline-com.uws.idm.oclc.org/doi/full/10.1080/16506073.2015.1098724

[1] https://bmjopen.bmj.com/content/bmjopen/6/6/e011548.full.pdf

[1] https://www.physiotherapyjournal.com/article/S0031-9406(16)30358-3/abstract

[1] https://academic.oup.com/ptj/article/94/2/197/2735393

 [1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27148950

 
نویسنده شهرام زارع
 

زمان انتشار : 1402/5/17
تعداد بازدید : 1513
نویسنده : مدیر