مشاوره کودک در دنیای کنونی بسیار اهمیت پیدا کرده است . همان طور که گفته اند « تربیت » سخت ترین کار عالم است . اغلب زمانی والدین بچه دار می شوند برای این موضوع حتی ساعتی هم آموزش ندیده اند . ناکارآمدی والدین در تعامل با کودکان شان اهمیت مشاوره کودک را دو چندان می کند . این مهم زمانی ضرورت خود را نشان می دهد که کودکان دچار مشکلات زیستی و عصب شناختی باشند . این شرایط ممکن است دشواری های بغرنجی را به وجود بیاورند . این کودکان معمولا الگویی از رفتارهایی مانند نادیده گرفتن مقررات ، خشم ، زودرنجی ، حساس بودن ، کینه ورزی و … را نشان می دهند . بدون مشاوره کودک و عدم پیگیری ممکن است این مشکلات تا سال های نوجوانی و بزرگسالی باقی بمانند . گاهی اوقات به پدر و مادرها اینگونه گفته می شود ، نگران نباشید . این دوران پشت سر گذاشته می شود !
ادامه مطلب
تعریف کلی مشاوره و آدرس مرکز مشاوره اصفهان در تعریف مشاوره باید گفت که مشاوره فرآیندی تخصصی بین مراجعین و مشاورین است که از طریق آن مراجع با کمک و همدلی مشاور به بررسی و تحلیل مشکل شخص اقدام می‌کند، بر نکات ناشناخته شخصیت خود آگاهی می‌یابد و بر اثر تعامل و رابطه مشاوره‌ای با مشاور، به جستجوی راه حل برای مشکلاتش می‌پردازد. مفهوم مشاوره: کمک و یاری رساندن در راستای بهبود شرایط بحرانی مراجعه کننده با استفاده از رأی، نظریه و رویکردهای علمی روانشناسان. آدرس مرکز مشاوره اصفهان در ادامه این مقاله آدرس مرکز مشاوره اصفهان آورده شده است. همین حالا با مشاوران مرکز توحید تماس بگیرید تا شما را در انتخاب بهترین مرکز مشاوره و خدمات روانشناسی در اصفهان راهنمایی و نسبت به موضوع مشاوره شما در انتخاب روانشناس مورد تایید یاری کنند.
ادامه مطلب
بدرفتاری‌های کودکان دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد. باید ابتدا شناسایی کنید که دلیل بدرفتاری کودک شما چیست و سپس اقدام به رفع آن کنید. ممکن است یک ناراحتی جسمی موجب این بدرفتاری باشد، یا یک مساله تربیتی در کار باشد و دلیل بدرفتاری آنها در شیوه برخورد و تربیت شما نهفته باشد. با بررسی این عمل می‌توانید راهکارهای مفیدی را به کار ببندید تا رفتار او را تعدیل کنید و به او و به خودتان کمک اساسی بکنید.
ادامه مطلب
بازی یکی از نیازهای اساسی کودکان به شمار می‌رود. مهم‌ترین و اساسی‌ترین فعالیت کودک به شمار می‌رود که در عین سرگرم کردن کودک کارکردهای مهم دیگری را داراست که هر یک از این کارکردها به جنبه‌ای از زندگی کودک مربوط می‌شوند که او را برای ورود به زندگی بزرگسالی آماده می‌سازند. از این لحاظ شرایط بازی ، آزادی کودک در بازی ، اسباب بازیهای مورد استفاده کودک و مدت زمانی که به بازی با کودک اختصاص داده می‌شود اهمیت شایان توجهی دارد. خیلی از آموزشهای تربیتی را می‌توان در خلال بازیها به کودک نشان داد و به راحتی کودک را در مسیر درست تربیت نمود. همانطور که از خلال بازیهای کودک نیز می‌توان به شرایط عاطفی کودک ، احساسات و افکار کودک می‌توان پی برد. بنابراین بسیار لازم است که مربیان به اهمیت بازی در زندگی کودک توجه داشته و شرایط مناسب را برای بازیهای مناسب فراهم سازند.
ادامه مطلب
خواب برای کودک همانند تغذیه لازم و ضروری است. بسیاری از کودکان برای به خواب رفتن مشکل دارند و به موقع نمی‌خوابند، در کودکان معمولا بی‌خوابی اوایل شب اتفاق می‌افتد و به اصطلاح به آن بی‌خوابی شبانه گفته می‌شود. احتیاج به خواب در انسان‌ها در سنین مختلف متفاوت است. به عنوان مثال بطور متوسط یک کودک دوازده ساله ، به نه ساعت خواب و یک کودک چهار ساله ، به یازده و نیم ساعت خواب احتیاج دارد. البته این مسئله بین کودکان با هم در یک سن فرق می‌کند. کودکی که شبها با آرامش و به حد کافی خوابیده، روز بعد به موقع از خواب بیدار می‌شود و ا گر به حد کافی نخوابد، صبح روز بعد به علت کافی نبودن مقدار خواب بهانه گیر و کج رفتار می‌شود و کمتر شاد به نظر می‌رسد و انرژی کمتری دارد. در بچه‌های بزرگتر ، به اندازه نبودن خواب شب آنها را خسته حساس می‌کند و نمی‌توانند بر روی درس تمرکز کنند.
ادامه مطلب
تلال فراگیر رشد ، عبارتی است که در حال حاضر برای اشاره به مشکلات روان شناختی شدید که در طفولیت ظاهر می‌شود، بکار می‌رود. اختلالات فراگیر رشد ، در بردارنده آشفتگی شدید در رشد شناختی ، اجتماعی ، رفتاری و هیجانی کودک است که عوارض گسترده‌ای بر روی فرایند رشد دارد. یکی از این اختلالات ، اوتیسم ، در قلمروهای پژوهشی و بالینی ، به وضوح برجسته شده است. اوتیسم ، کیفیات اصلی انسانی را متاثر می‌سازد، یعنی معاشرت بین فردی و رابطه پیچیده را مختل می‌سازد. کودکان مبتلا به اوتیسم ، تقایص شدید در روابط و تبدیل اجتماعی ، بازی بین فردی و ارتباط ظاهر می‌سازند.
ادامه مطلب
موضوع انجام تکالیف توسط فرزندان مساله‌ای است که بیشتر والدین باآن درگیر هستند و نمی‌دانند که چگونه می‌توانند به فرزند خود کمک کنند. راهکارهایی که استفاده می‌کنند گاهی نتیجه معکوسی به بار می‌آورد هم والدین و هم فرزندان دچار مشکل می‌شوند. والدین با مشارکت صحیح و مناسب می‌توانند از بروز این مشکلات جلوگیری کنند.
ادامه مطلب
در این حالت کودک به علت دیدن خوابهای ترسناک از خواب بیدار می‌شود و اغلب بخشی از خوابی که موجب ترس وی شده و یا تمامی آن را به یاد می‌آورد. در این زمان کودک اکثرا در رختخواب خود می‌نشیند و فریاد می‌کشد و یا گریه می‌کند و یا به طرف اتاق خواب و تخت والدین می‌آید و از آنها تقاضای کمک می‌کند. گاهی هم ممکن است کودک دچار وحشت شبانه در خواب شود و با صدای بلند در خواب داد بکشد و گریه کند اما از خواب بیدار نشود.
ادامه مطلب
در صورتی که کودکی بطور مکرر حداقل 2 بار در هفته و به مدت حداقل 3 ماه پیاپی بدون استفاده از داروهای ادرارآور و یا بدون داشتن بیماریهای زمینه‌ای مانند دیابت و صرع و بیماریهای سیستم اعصاب بستر خود را خیس کند، و سن کودک بالای 5 سال باشد، می‌توان او را به عنوان کودک دچار شب ادراری مورد بررسی قرار داد. بطور کلی شب ادراری در 10 تا 15 درصد کودکان حدود 6 ساله موجود است اما هر چه سـن بالاتـر می‌رود تعدادی از کودکان خودبخود بهبودی پیدا می‌کنند. بطوری که در سن 10 سالگی حدود 5 درصد از کودکان و در 15 سالگی تنها 1 درصد کودکان شب ادراری دارند. باید توجه داشت که شب ادراری در پسرها 2 تا 3 برابر دخترهاست. شب ادراری کودکان مشکلی است که برای کودکان و خانواده آنها از زمانهای دور موجود بوده است. شرح خیس کردن کودکان در نوشته‌های 1550 سال قبل از میلاد هم دیده می‌شود.
ادامه مطلب
عوامل محیطی در اختلالات یادگیری نظریات گوناگونی در اینکه چگونه اختلالات یادگیری به وجود می آید ابراز شده است که هر کدام از این نظریات سعی کرده اند عوامل گوناگونی را برای آن در نظر بگیرند
ادامه مطلب
در آغوش گرفتن فرزندان توصیه شده اشت چون فرزندان ما به محبت و در آغوش گرفته شدن توسط والدین نیاز دارند مس جدی بگیرید
ادامه مطلب
عوامل عاطفی در بیان رابطه بین نارسایی های یادگیری و مشکلات عاطفی نظریات متفاوتی وجود دارد
ادامه مطلب
هنگامی که از فرزند خود درباره اتفاقات روزش در مدرسه سوال می کنید، احساس می کند که از او بازجویی می کنید؟ آیا شما می خواهید با زور از آن ها اطلاعات بگیرید؟؟؟
ادامه مطلب
جلوگیری از احساس نابهنگام جنسی دو بخش اساسی دارد. بخش اول، مراقبت‌هایی است که والدین باید در رابطه با خود داشته باشند و بخش دوم مراقبت‌هایی که در رابطه با فرزندان خود باید پیش بگیرند که هرکدام به شرح زیر است: مراقبت والدین در رابطه با فرزندان
ادامه مطلب
از سه سالگی به بعد حریم خصوصی را به کودکان آموزش دهید مغز مهم ترین ارگان جنسی است و تمام انسان ها با مهم ترین ارگان جنسی به دنیا می آیند. دکتر مرقاتی خویی در این زمینه به مربیان کودک گفت: مغز مهم ترین ارگان جنسی است و تمام انسان ها با مهم ترین ارگان جنسی به دنیا می آیند. خداوند انسان را موجودی جنسی آفریده است و از زمانی که مغزش شروع به کار می کند تا زمانی که کار می کند، جنسی است. از آنجایی که مغز یک بار و به طور کامل در دوران جنینی شکل می گیرد ؛ بنابراین باید از صفر سالگی برنامه تربیتی برای آن داشته باشیم.
ادامه مطلب
ارتباط برقرار كردن والدین با فرزندان خود در مورد رفتارهای جنسی از جمله وظایف تربیتی والدین است بسیاری از والدین به اشتباه فکر می کنند می توانند با جملات ساده و کوتاه آموزش های جنسی را به کودکان خود انتقال دهند. وقتی بچه‌ها دنیای بیرونی خود را كشف می كنند، ناخواسته نسبت به اعضای خصوصی بدن همجنس و یا غیر همجنس خود كنجكاو می شوند. شكل اعضای تناسلی پسرها برای دختر‌ها جالب است و بر عكس. اگر بچه‌ای خواهر و برادر نداشته باشد یا در روند زندگی، فرصت دیدن اندام برهنه جنس مخالف را نداشته باشد این كنجكاوی تشدید می شود. این كنجكاوی جنسی تا حدی طبیعی است و بیشتر والدین هنگام رویارویی با آن برای اولین بار می فهمند كه واقعاً باید برای رفتار فرزند خود حدودی را تنظیم كنند تا بداند از نظر اجتماعی كدام یك از رفتار‌های او در خصوص مسائل جنسی قابل قبول است.
ادامه مطلب
در همین دعواهاست که بچه‌ها قوانین و مقررات را می‌آموزند و احترام گذاشتن به یکدیگر را درک می‌کنند معمولا خواهر و برادرها در سنین پایین زیاد با هم دعوا می کنند و والدین به دنبال راه حلی برای خاتمه دادن به جنگ بین فرزندانشان هستند. د راین مقاله شما را با اصول تربیتی هنگام دعوای کودکان آشنا می کنیم دعوای کودکان و رفتار درست والدین در کاهش دعوا دعوای‌های خواهر و برادری گرچه مرحله‌ای از فرآیند رشدی است، اما بسیاری از والدین با این سوال اساسی رو‌به‌رو هستند که برای پیشگیری از دعوا چه باید کنیم یا هنگام بروز کشمکش چه برخوردی داشته باشیم؟ دکتر پریناز بنسی، روان‌شناس تربیتی و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی درباره این مساله بیشتر توضیح می‌دهد.
ادامه مطلب
چکیده کودکان مبتلا به اختلال نافرمانی مقابله ای از مشکلات هیجانی و رفتاری زیادی رنج می برند وبرای افراد خانواده نیز مشکلاتی را ایجاد میکند در سال های اخیر برروی این کودکان مطالعات گوناگونی شکل گرفته است ازبررسی علل و عوامل به وجود آمدن مشکلات این کودکان تا راه حل هایی برای پیشگیری از این بیماری و همچنین درمان و بهبودی علائم این اختلال . یکی از مداخلات موثر برروی بهبود عملکرد های اجرایی این کودکان بازی درمانی است . در تعداد زیادی از کوشش های بالینی و پژوهشی میزان اثر بخشی بازی درمانی بر بهبود علائم کودکان دارای اختلال نافرمانی مقابله ای اندازه گیری شده است که نتایج متفاوتی را نشان میدهد بنابراین لزوم استفاده از فرا تحلیل جهت ارائه یک نتیجه کلی احساس می شود . هدف از پژوهش حاضر استفاده از الگوی پژوهشی فرا تحلیل با جمع آوری و ترکیب نتایج پژوهش های مختلف می باشد روش : مطالعات داخلی و خارجی مورد قبول از نظر روش شناسی گرد آوری و فراتحلیل شده . ابزار پژوهش فهرست وارسی فراتحلیل بوده . اندازه اثر هر پژوهش به صورت دستی محاسبه شد . یافته ها : میانگین اندازه اثر مداخله بازی درمانی بر بهبود علائم اختلال نافرمانی مقابله ای 94/0 است که بر طبق جدول کوهن مورد بررسی قرار گرفته است . نتیجه گیری : نتایج این فرا تحلیل از تاثیر مداخله روش بازی درمانی بر بهبود علائم اختلال نافرمانی مقابله ای حمایت میکند . کلید واژه ها : اختلال نافرمانی مقابله ای (ODD) ، بازی درمانی
ادامه مطلب
سبک زندگى و باورهاى ما باعث ایجاد زندگی شاد یا استرس می شوند
ادامه مطلب
کودکان حق دارند در لحظه حال زندگی کنند و لذت ببرند
ادامه مطلب
یکی از ضروری ترین کارها برای رشد فکر و هوش و خلاقیت کودک، کتاب است
ادامه مطلب
کودکان پر انرژی. ما با این کودکان برخورد کرده‌ایم. زمانی که در رستورانی نشستیم و کودکان میز بغل را نگاه می‌کنیم و با خود می‌گوییم: «وای.. کودکان من هرگز این گونه نخواهند شد.» و حال شما کودکی را به دنیا آورده‌اید که درست مانند او پر از انرژی است. شاید فکر کنید که برای کنترل این انرژی هیچ راهی وجود ندارد اما ما نکاتی را در اینجا برایتان آورده‌ایم که می‌توانید این انرژی را کنترل کنید.
ادامه مطلب
امروزه کلاس‌های گوناگونی برای کودکان در سنین مختلف، در مراکز متنوع وجود دارد
ادامه مطلب
والدین باید بدانند نحوه تعاملاتشان به مرور زمان رفتار کودکان را شکل می‌دهد.
ادامه مطلب
تفریحاتی مانند خاک بازی تاثیر چشمگیری در حل مشکلات و رهایی از افسردگی کودکان دارند.
ادامه مطلب
والدین باید مراقب سلامت خود باشند تا فرزندان سالمی را تربیت کنند. والدین نباید از نیازهای خود به‌طور کامل بگذرند چرا که مشکلاتی پیدا می‌کنند که سلامت فرزندان را نیز تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.
ادامه مطلب