نقشه مغزی و لورتانوروفیدبک، در تشخیص و درمان مشکلات روانی و شناختی و نورولوژیک

 نقشه مغزی و لورتانوروفیدبک

در تشخیص و درمان مشکلات روانی و شناختی و نورولوژیک
کاربرد و مزیت تهیه نقشه مغزی

 از نقشه مغزی یا QEEG می توان برای کمک به تشخیص اختلال بیش‏فعالی/کمبود توجه (AD/HD)، افسردگی، اختلالات اضطرابی، تومورهای مغزی، صرع، اختلالات یادگیری، سوءمصرف الکل یا مواد، سکته، آسیب‏های مغزی، بیماری‏های مغزی مثل مننژیت و آنسفالیت، اسکیزوفرنی، دمانس و آلزایمر استفاده کرد. با QEEG همچنین می‏توان توانمندی‏های مختلف ذهنی و روانی از جمله توانمندی‏های هنری و ورزشی را براساس فعالیت امواج مختلف نیز تعیین کرد.

 

QEEG با نقشه‏ای که از فعالیت امواج مختلف در تمام سطح مغز ارائه می‏دهد عملکرد کل مغز را برای متخصص مشخص می‏کند . QEEG تنها به دریافت و تحلیل امواج مغزی می‏پردازد و در آن از تابش اشعه یا تزریق مواد رادیواکتیو و یا روش‏های مضر دیگر استفاده نمی‏شود . دقت بسیار بالای این روش مزیت دیگر آن است.

 نقشه مغزی و لورتانوروفیدبک

کاربرد و مزیت درمان با لورتا نوروفیدبک

لورتا نوروفیدبک در حال حاضر پیشرفته ترین نسل درمان مداخلات غیرتهاجمی در مغز است و در این روش پروتکل درمان بر پایه نقشه رنگی مغزی هر فرد تدوین می شود و با دستگاه فوق پیشرفته لورتا درمان انجام میگیرد.

لورتا نوروفیدبک در کاهش علایم اختلالات زیر بسیار موثر گزارش شده است.

ü     افسردگی فصلی، افسردگی های عمده و مقاوم به درمان

ü     اضطراب ( حمله پانیک، اضطراب منتشر، اضطراب اجتماعی، اضطراب جدایی و ...)

ü     اختلال نقص توجه/ بیشفعالی

ü     سردردهای تنشی و میگرن

ü     اختلالات یادگیری (LD)

ü     اختلال وسواس فکری/عملی

ü     اختلال طیف اوتیسم

ü     مدیریت درد مزمن

ü     حملات صرعی یا تشنج

ü     اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)

ü     اختلالات خواب

ü     تیک و توره

ü     ولع به مواد مخدر در معتادان

ü     پراشتهایی عصبی

ü     اختلال شناختی و زوال عقل

ü      توانبخشی در آسیب مغزی تروماتیک خفیف و شدید

ü     توانبخشی سکته مغزی

 

تشخیص و درمان با استفاده از تصویربرداری الکتریکی QEEG/LORETA در مطالعات مختلف نشان داده است که عملکردهای شناختی افرادی که ازمشکلات حافظه، پردازش اطلاعات و سایر اختلالات شناختی اضطراب و افسردگی رنج می برند، بهبود می یابد. همچنین نتیجه پژوهش های اخیرنشان می دهد QEEG/LORETA در تشخیص زوال عقل با مشاهده افزایش قدرت دامنه فرکانس های دلتا و تتا در لب های فرونتال و تامپورال در مراحل اولیه، و کنترل سیر پیش رونده این اختلال بعنوان یک روش مکمل می تواند به کاربرده شود.

اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) یک اختلال با شیوع نسبتاً زیاد است و اغلب با عملکرد ضعیف در مدرسه و انجام کار شناخته می شود. نوروفیدبک (NFB) یک روش درمانی موثر در درمان ADHD است. لورتا نوروفیدبک که به تازگی معرفی شده است درمان کارآمدتری نسبت به نوروفیدبک معمولی دو کاناله ارائه می دهد. این مزیت مبتنی بر توانایی آموزش همزمان 19 کانال و توانایی هدف گیری مستقیم نواحی با فعالیت مختل الکتریکی مغز است که دسترسی به آن با درمان نوروفیدبک معمولی دشوارتر است مناطقی که با لورتا نوروفیدبک مورد بررسی قرار می گیرند شامل گره های سینگولیت و ساختارهای هیپوکامپ هستند.

بهبود قابل توجه بیماران مبتلا به آسیب مغزی تروماتیک خفیف و شدید که همراه علایمی همچون سردرد، سرگیجه، افسردگی و مشکلات شناختی به دنبال درمان با تکنیک QEEG/LORETA  مشاهده شده است همچنین این تکنیک در بیماران مبتلا به سکته مغزی با اصلاح عملکرد ساختارهای عمیق مانند قشر سینگولیت قدامی ، اینسولا و لوب های گیجگاهی مزیال سبب بهبود عملکرد شناختی و عملکرد حرکتی می شود.

لورتا نوروفیدبک همپنین به عنوان یک درمان بالقوه برای بیماران مبتلا به تشنج و صرع مقاوم توسط پژوهش های اخیر معرفی شده است.

مروری بر تحقیقات اخیر کارآیی بالینی لورتانوروفیدبک را در درمان اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و آسیب مغزی خفیف   (MTBI) نشان می دهد که می توان به وسیله لورتا نوروفیدبک نسبت به نوروفیدبک معمولی در جلسات کمتری به نتیجه بالینی خوبی در علایم مربوط به اضطراب ، حافظه و عملکرد لوب پیشانی دست یافت.

یافته های مطالعات اخیر از اثربخشی لورتا نوروفیدبک بر کاهش ولع مصرف تریاک ، بهبود سوگیری توجه به نشانه های ولع مصرف و کیفیت زندگی در بیماران مصرف کننده مواد مخدر ایرانی حمایت می کند. و لورتا نوروفیدبک از توانبخشی شناختی جهت کاهش ولع نسب به مواد افیونی و بهبود کیفیت زندگی معتادین اثربخش تر بوده است.

عوارض لورتا نوروفیدبک

لورتا نوروفیدبک هیچ گونه عارضه ای ندارد و کاملا ایمن و غیرتهاجمی است. درنتیجه هیچ گونه ماده شیمیایی، امواج الکتریکی و مغناطیسی وارد بدن و مغز نخواهدشد و درمان صرفا براساس فیدبکهای دیداری و شنیداری عملکرد امواج مغزی است که در قالب انیمیشن، فیلم یا بازی کامپیوتری شبیه سازی شده اند.

جلسات درمان

تعدادجلسات مورد نیاز هر فرد بسته به عوامل مختلف از جمله شدت و گستردگی علایم و میزان همکاری بیمار و میزان پاسخدهی و مقاومت متفاوت می باشد. در بیش از 80 درصد از مراجعین طی 30 جلسه نتایج درمانی کامل حاصل می شود.

مزیت لورتا نوروفیدبک نسبت به نوروفیدبک معمولی

مزیت این روش نسبت به نوروفیدبک معمولی، گستردگی و عمق بیشتر اثرگذاری بر نواحی عمیق تر و زیرقشری مغز است و تعداد جلسات مورد نیاز کمتر نسبت به نوروفیدبک معمولی به علت تاثیرگذاری بسیار بیشتر این تکنیک بر عملکرد مغز می باشد.