می ترسم یک روز من را رها کند

 می ترسم یک روز من را رها کند

وقتی به کسی وابسته می شوم دیگر نمی توانم خودم را کنترل کنم و به طور مداوم دلم می خواهد او را چک کنم و از نادیده گرفتنش دچار آشفتگی می شوم و هر کاری می کنم که او من را ترک نکند. حتی بارها شده که تهدید به خودکشی کرده ام ولی باز هم فایده ندارد مدام ترس دارم که من را رها کند .وقتی که در رابطه خوب هستیم کاری می‌کند که اعصابم به هم می‌ریزد و نمی توانم جلوی خشمم را بگیرم و وقتی پرخاشگری می کنم بلافاصله پشیمان می شوم و ترس می گیرم که من را بالاخره یک روز رها می‌کند.

این یک گزارش بسیار پر تکرار از مراجعینی  هست که اختلال شخصیت مرزی دارند و همواره در ارتباطات  خود دچار مشکل هستند.که ویژگی های آن به شرح زیر است.

می ترسم یک روز من را رها کند

ملاک‌های تشخیصی DSM-IV-TR در مورد اختلال شخصیت مرزی:بی‌ثباتی در روابط بین فردی، خودانگاره، و حالت عاطفی، و نیز آشکارا تکانشی بودن، به صورت الگویی نافذ و فراگیر که از اوایل بزرگسالی شروع شده باشد و در زمینه‌های مختلف به چشم آید، که علامتش وجود حداقل پنج عدد از موارد زیر است:

انجام تلاش‌های مضطربانه توأم با سراسیمگی برای اجتناب از ترک شدن واقعی یا تصوری. نکته: شامل رفتارهایی نظیر خودکشی یا خودزنی نمی‌شود، این‌ها را جزء ملاک ۵ باید برشمرد.بی‌ثبات و شدید بودن روابط فردی به صورت الگویی که مشخصه‌اش تناوب میان دو قطب افراطی است: آرمانی‌نمایی و بی‌ارزش ‌نمایی . اختلال و اشکال در هویت؛ بی‌ثبات بودن واضح و دائم خودانگاره یا احساس فرد در مورد خودش. تکانشی بودن لااقل در دو حوزه از حوزه‌هایی که بالقوه به فرد صدمه می‌زنند. (مثلاً خرج کردن پول، روابط جنسی، سوء مصرف مواد، بی‌ملاحظه رانندگی کردن، شکمبارگی). نکته: شامل رفتارهایی نظیر خودکشی یا خودزنی نمی‌شود؛ اینها را جزء ملاک ۵ باید برشمرد.رفتار، ژست، یا تهدید به خودکشی به صورت مکرر، یا خود زنی‌های مکرر. بی‌ثباتی در حالت عاطفی به صورت واکنش‌پذیری آشکار خلق (مثل ملال، تحریک‌پذیری، یا اضطراب شدید و حمله‌ای [اپیزودیک] که چند ساعتی طول بکشد و خیلی به ندرت هم بیش از چند روز می باشد.

یکی از درمانهای نوین در درمان اختلال شخصیت مرزی درمان تنظیم هیجان مدل گراس می باشد.در مدل تنظیم هیجان، گراس پنج راهبرد وجود دارد که افراد از طریق آنها هیجان های خود را تنظیم میکنند. این پنج راهبرد بیانگر پنج صفت مشترک فرآیند تنظیم هیجان هستند که عبارتند از: انتخاب موقعیت، تعدیل موقعیت، تنظیم توجه، تغییر شناختی و تعدیل پاسخ .با توجه به این پنج راهبرد به نظر می رسد که با به کارگیری منظم آن نشانه های اختلال شخصیت مرزی که در اکثر نظریه ها به دلیل تنظیم نبودن هیجان قوت و تداوم گرفته را بتوان کاهش داد. شیوه های تنظیم هیجان به افراد دارای اختلال مرزی  کمک میکند تا بر انگیختگی ها و هیجانات منفی شان را تنظیم کنند

 

برگرفته از مقاله

اثربخشی درمان گروهی تنظیم هیجان بر علایم اختلال شخصیت مرزی مراجعین زن مراکز مشاوره اصفهان

The effectiveness of emotion regulation group therapy on the symptoms of borderline personality disorder in female clients of Isfahan counseling centers

دکتر امیر میرزایی