اشتباهات زن و شوهر بعد از دعوای زناشویی

یا هردو می‌برید یا هردو می‌بازید.
یا هردو می‌برید یا هردو می‌بازید.

تصور نکنید که دعوا مانند یک بازی است که اگر همسرتان را مجاب به رفتاری بنا به خواسته خود کنید برنده این بازی می‌شوید. دعوا یک برنده و یک بازنده ندارد. اگر بحث بین شما و همسرتان به فهمیدن مشکل و حل کردن آن به طور مشترک منجر نشود چه شما به هدفتان برسید چه نه، هردو بازنده‌اید. یادتان نرود که شما هردو عضو یک تیم به نام خانواده هستید. پس باید برای برنده شدن آن و پیشرفت خانواده خود تلاش کنید.

اما یک استثنا هم وجود دارد. کسی که برای آشتی پیش‌قدم شود برنده است و آن یکی باید برایش هدیه بخرد. تصور نکنید آشتی کردن نقطه ضعف شما را نشان می‌دهد. آشتی کردن نشانه آن است که شما می‌خواهید مسئله را حل کنید و نمی‌خواهید خانواده و زندگی مشترکتان آسیب ببیند. پس شما به نفع تیمتان کار می‌کنید! برای این منظور می توانید مقاله ارتباط صحیح با همسر را مطالعه کنید.

 

دعوا قوانین را تغییر نمی‌دهد.

برای خانه قوانینی داشته باشید که به حفظ کانون خانواده کمک کند مثل؛ سلام کردن به هم و غذا خوردن سر یک میز. خوابیدن روی تخت خودتان هر چقدر هم که از هم عصبانی هستید و دعوا شدید بوده این قوانین رعایت می‌شود. دعوا بر سر یک مسئله خاص بوده و نباید همه زندگی شما را در بر بگیرد و تحت تاثیر خود قرار دهد.

 

صبر چرا اما قهر نه!

به آهن وقتی سرد است ضربه بزنید. این جمله یعنی صبر کنید تا هیجان و عصبانیت حین دعوا برای هر دو شما فروکش کند تا بتوانید در مورد مشکل به وجود آمده در آرامش صحبت کنید و راه حلی پیدا کنید. اما این صبر کردن به معنای قهر کردن نیست. قهر کردن این معنی را می دهد که "اگر آن طور که می خواهم رفتار نکنی تو را ترک می‌کنم"، این پیام اگر تکرار شود علاقه بین شما را از بین می‌برد. اگر هنوز عصبانی هستید و همسرتان می‌خواهد با شما حرف بزند با یک پیام مانند علامت دست یا کلمه‌ای که قرارداد بین شما است به او بفهمانید که هنوز آرام نشدید و باید برای حرف زدن با شما صبر کند. اما در نظر داشته باشید قهر طولانی و اجتناب از گفت و گو به رابطه تان آسیب خواهد زد.

 

حرف‌های حین دعوا همان‌جا می‌ماند!

حرف‌های حین دعوا همان‌جا می‌ماند

این که حرفی که حین دعوا و جر و بحث از همسرتان شنیدید را فراموش نکنید و بعدا در یک موقعیت دیگر روی آن بحث کنید رفتار درستی نیست. ادامه دادن بحث حل نشده دعوا یا رفتار ناراحت‌کننده همسرتان با گوشه و کنایه با گذشت زمان آسیب خیلی بیشتری به زندگی مشترکتان می‌زند. پس سعی کنید هر مسئله‌ای را با گفت و گو حل کنید. از طرفی گفتن هر حرفی در دعوا نیز جایز نیست، برخورد صحیح در زمان دعوا نیز نباید نادیده گرفته شود.

 

سرزنش نکنید.

اگر بعد دعوا همسرتان را برای به وجود آمدن آن موقعیت سرزنش کنید یعنی او را تنها مقصر می‌دانید. در حالی که اینطور نبوده و هیچ دعوایی تنها یک مقصر ندارد. از آن گذشته، ما هم دنبال پیدا کردن مقصر نیستیم.

 

تنها برای اشتباهات خود عذرخواهی کنید.

این که شما همه مشکلاتی که باعث دعوا و بگومگو شده را درست یا غلط به گردن بگیرید و بگویید "باشه همه‌چی تقصیر منه عذر می‌خوام"، اشتباه است. منطقی فکر کنید و اگر قسمتی از رفتار شما اشتباه بوده آن را بپذیرید و بابت آن عذرخواهی کنید. در عذرخواهی کردن توجه داشته باشید که بگویید بابت چه چیز عذرخواهی می‌کنید و رفتار مورد نظرتان را ذکر کنید.

 

انتظاراتتان را بگویید

انتظاراتتان را بگویید

اما در عوض اگر رفتاری از همسرتان شما را آزرد به او بگویید که بابت چه رفتاری احساس بدی داشتید و انتظار داشتید چگونه رفتار کند. اگر به شما توهین کرده، اگر سر شما داد زده، اگر شما را مسخره کرده یا درباره یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان توهینی کرده، دلیل ناراحتی شما هرچه که هست آن را یادآوری کنید و بگویید که باعث ناراحتی شما شده و شما انتظار دارید آن رفتار را ادامه ندهد.

حتی به او بگویید می‌توانید برای تغییر رفتارش به او کمک کنید. اگر تغییری در رفتارش حتی به صورت جزئی دیدید از او تشکر کنید تا با انگیزه بیشتری خود را اصلاح کند؛ «این دفعه که باهم بحث کردیم صدایت آرام‌تر بود. منونم که توجه می‌کنی».

 

جنگ اول!

از ترس این که بحث دوباره منجر به دعوای دوباره می‌شود از یک مشکلی که برای شما حل نشده نگذرید. این که با سختیِ گفت و گو یک مشکل را حل کنید؛ بهتر از آن است که بعد از مدت‌ها دوباره بر سر همان موضوع با شدت بیشتر دعوا کنید یا از آن بدتر این مشکل شما را برنجاند و شما چیزی نگویید.

 

منظورم این نبود!

منظورم این نبود

از این جمله به طور جدی اجتناب کنید. شاید واقعا شما حرفی زده باشید که منظورتان را درست نرسانده باشد و همسرتان را ناراحت کرده باشد. اما در هر صورت شما آن حرف را گفته‌اید و همسرتان ناراحت شده. پس بپذیرید که آن حرف اشتباه بوده و بابت آن عذرخواهی کنید. این که بگویید منظوری نداشتم یا منظورم این نبود یک جور بهانه آوردن است که همسر شما را بیشتر دلخور می‌کند.

 

بحث روی کاغذ

در مورد مشکلی که منجر به دعوا شده بود وقتی که آرام شدید باهم بنشینید و صحبت کنید تا به یک راه حل برسید. مطمئنا یک مشکل با دعوا حل نمی‌شود. پس بعد از دعوا حتما نیاز به یک گفت و گوی دوباره است، اما این بار با هدف پیدا کردن راه حل صحبت کنید. باهم قرار بگذارید که چند ساعت باهم حرف نزنید و هر راه حلی که برای برطرف شدن آن مشکل به ذهنتان می‌رسد را روی کاغذ یادداشت کنید. وقتی باهم نشستید تا صحبت کنید راه حل ها را مرور کنید و فواید و موانعی که هر راه حل دارد را برای آن بنویسید و سعی کنید در آخر روی یک راهبرد توافق پیدا کنید.

 

نزدیکی بعد از دعوا

بعضی از مردان علاقه دارند تا بعد از دعوا و پس از آن که عذرخواهی کردند و مسئله حل شد رابطه جنسی داشته باشند تا بیشتر به همسرشان نزدیک شوند. اما زنان معمولا در این مواقع آمادگی احساسی برای رابطه جنسی ندارند. اگر شما هم از آن دسته زنانی هستید که در این مواقع به نزدیکی علاقه ندارید با آرامش به همسرتان بگویید. مثلا به او بگویید: « می‌دونم دوست داری حس بینمون بهتر بشه و این برای من خیلی مهمه، ولی الان من آمادگی رابطه رو ندارم».