افزایش تمرکز در کنکور

 

چگونه رتبه برتر كنكور شویم؟

گاه ممكن است دچار وسوسه شوید كه كلاس درس وقتتان را تلف میكند و حضور در مدرسه سبب كمبود وقت برای مطالعه آن دسته از كتابهای درسی می‌گردد كه برای شما در كنكور مهم است ولی اشتباه همین جا است كه با این تصور از كلاس غیبت می‌كنید و یا با تأخیر به كلاس می‌روید و از نكات مهمی كه ممكن است در جمع كلاس به ذهن خود و دوستانتان برسد غافل می‌شوید مطمئن باشید اكثر طراحان خود معلم بوده و هستند و سؤالات را بر اساس سؤالاتی كه ممكن است به ذهن شما خطور كند طراحی می‌كنند.

 نگرش و نظر دانش آموزان درباره مدرسه بر چگونگی مطالعه و درس خواندن و حتی رفتار او تاثیر دارد بعضی از دانش آموزان به درس و كلاس نگرش منفی دارند و به اصطلاح به درس و كلاس و معلم مدرسه خوشبین نیستند طبیعی است كه این گروه از دانش آموزان توجه زیادی به یادگیری و مطالعه نشان نمیدهند و در نتیجه موفقیت های چندانی نیز كسب نمی كنند بدین ترتیب نگرش مثبت داشتن یا خوشبینی نسبت به مدرسه میتواند باعث موفقیت در مدرسه و كنكور و یا امتحانات ورودی هر مؤسسه‌ای گردد.

گاه ممكن است دچار وسوسه شوید كه كلاس درس وقتتان را تلف میكند و حضور در مدرسه سبب كمبود وقت برای مطالعه آن دسته از كتابهای درسی میگردد كه برای شما در كنكور مهم است ولی اشتباه همین جا است كه با این تصور از كلاس غیبت میكنید و یا با تاخیر به كلاس میروید و از نكات مهمی كه ممكن است در جمع كلاس به ذهن خود و دوستانتان برسد غافل میشوید مطمئن باشید اكثر طراحان خود معلم بوده و هستند و سوالات را بر اساس سوالاتی كه ممكن است به ذهن شما خطور كند طراحی میكنند . اگر چه گاهی در این كلاس ها درباره درسها اطلاعات كم و یا تكراری به دست می آورید ولی همین شما را بس است كه یك نكته كه ممكن است جزو سوالات كنكور باشد در آنجا پیدا كنید . وقتی بطور منظم به كلاس ها میروید خبرها و اطلاعات ضروری و مفید مربوط به درس و تكلیف و امتحان را دریافت می كنید . یادداشت برداری هم یكی از نكات اساسی است كه به شما كمك می كند تمركز كنید و هر آنچه در كلاس می گذرد از ذهنتان دور نگردد.

● سؤال كنیم

نكته دیگر كه حائز اهمیت است این است كه چگونه سوال كنیم . گاه نسبت به موضوع مورد بحث در كلاس آگاهی و تسلط دارید ولی برای روشن تر شدن مساله لازم است یك سوال مطرح كنید. سوال كردن جزو مهم زندگی دانش آموزی و دانشجویی است و باعث افزایش تمركز فكر ، افزایش سرعت یادگیری و جلوگیری از به خواب رفتن و خیال پردازی در كلاس درس میشود.

● چگونه گوش كنیم؟

نكته سومی كه می بایست خوب به آن توجه كنید این است كه خوب گوش كردن را یاد بگیرید . از آنجا كه انسان در سراسر زندگی بیشتر از راه شنیدن یاد میگیرد تا از راه مطالعه ، ممكن است شما فكر كنید گوش كردن كاری آسان است اما باید به شما یادآوری كنم كه خوب گوش كردن و یادداشت برداشتن دو مهارت وابسته به یكدیگرند . اگر شما گوش كردن را به خوبی یاد نگیرید نمی توانید به خوبی یادداشت بردارید . یادگیری از طریق خوب گوش كردن به دلایل ذیل اهمیت دارد:

۱) به جهت تقویت حافظه شنیداری یعنی آنچه را كه شما از راه شنیدن در حافظه خود ثبت می كنید .

۲) در بیشتر موارد شما جز با استفاده از روش خوب گوش كردن راهی برای ضبط و ثبت گفته ها ندارید

آن چیزهایی كه خوب گوش كردن را در حافظه شما تقویت می‌كند این است:

۱) قبل از رفتن به كلاس مطالب را بخوانید این عمل در بهتر درك كردن مطالب به شما كمك میكند.

۲) به موقع در كلاس درس حاضر شوید چون بیشتر مطالب مهم و خلاصه موضوع درسی ، در اول كلاس ارائه میشود.

۳) سعی كنید مشكلات و مسائل شخصی خود را در طول كلاس از ذهن دور كنید.

۴) اگر میتوانید در ردیف اول كلاس بنشینید، در این صورت گوش كردن آسانتر میشود.

۵) اگر از عینك استفاده میكنید حتما در كلاس آن را به چشم بزنید.

۶) آغاز و پایان صحبت های معلم را با دقت بیشتری گوش كنید.

۷) به عبارتهایی كه معلم روی آن تاكید دارد بیشتر توجه كنید . یك مطلب عبارت است از مقدمه ، متن یا مطلب اصلی و نتیجه گیری . بدین ترتیب در این سه مرحله نكات گنجانده میشوند ، پس به دقت و خوب گوش كنید و یادداشت بردارید.

۸) هر سوالی كه در ذهنتان تداعی میشود یادداشت كنید و بعد از كلاس بپرسید.

۹) در پایان اگر نتوانستید تحت هیچ شرایطی به كلاس بروید از یادداشتهای دوستان استفاده كنید.

● انگیزه

انگیزه یكی از عوامل مهم یادگیری است و دشوارترین بخش هر كاری شروع آن است . فرد باید بر خود مسلط شود و به هر شكل ممكن كار را شروع كند برای انجام بسیاری از كارها یك دوره آمادگی لازم است كه طی آن فرد به كاری كه باید انجام دهد آشنایی پیدا میكند و بتدریج به بالاترین سطح بازدهی میرسد . قطع كردن بی موقع كار یا مطالعه بازدهی را كاهش میدهد ، چون دوباره باید خود را گرم كند . این نكته بسیار مهم است كه وقتی شاداب و سرحال هستید مطالعه را شروع كنید و با شدت به مطالعه ادامه دهید بهتر است مطالعه در مدت مناسبی مثلا یكی – دو ساعت پیگیری شده و با شدت ادامه یابد و بعد از تنفس و استراحت دوباره از سر گرفته شود.

مطالعه طولانی و شبانه روزی باعث كسالت و خستگی میشود . خستگی كم را میتوان با تغییر كتاب درسی مورد مطالعه جبران و برطرف كنید اما خستگی زیاد با تغییر موضوع مطالعه برطرف نمیشود به خاطر داشته باشید كه خواب كافی و استراحت و تفریح برای حفظ هوشیاری كامل و سر حال بودن ضروری است . هر قدر میزان تمركز و دقت در زمان مطالعه بیشتر باشد میزان یادگیری افزایش می یابد ، به علاوه پیگیری در مطالعه باعث میشود كه علاقه و اشتیاق زیادتر شود و همین علاقه زیاد به نوبه خود انگیزه و شوق یادگیری را افزایش میدهد.

سعی کنید فقط به درسی که می‌خوانید تمرکز کنید و به اتفاقات بلند مدتی که بر اثر خوب یا بد امتحان دادن می‌افتد فکر نکنید. اول مهمترین کار حال حاضر را انجام بدهید و بدانید هر چیز مزاحم دیگری که به ذهنتان می‌رسد اهمیت کمتری از آنچه در حال انجامش هستید، دارد. این شعار را در ذهن داشته باشید که؛ «با شرایطی که دارم بیشترین تلاش خود را خواهم کرد.» نه اینکه فکر کنید «باید همه چیز کامل باشد». یاد بگیرید چگونه تشخیص بدهید مساله‌ای که حواس‌تان را پرت کرده‌است مهمتر از درس خواندن است. هرگاه که ممکن بود مستقیماً به سراغ علت حواس‌پرتی‌تان بروید. گاهی با حذف علت حواس‌پرتی اصلی می‌توانید زمان بیشتری را به درس اختصاص دهید و بعداً کمتر نگران باشید.

 

 

سعی کنید جای خاصی را برای درس خواندن انتخاب کنید که وسایل حواس پرت کنی مثل رادیو و تلویزیون در آن نباشد.

محل درس خواندن خود را تمیز و مرتب نگه دارید و سعی کنید از آن فقط برای درس خواندن استفاده کنید. این کار حواس پرتی را کاهش می‌دهد و کمک می‌کند راحت‌تر به حالت تمرکز دست پیدا كنید. مثلاً ممکن است وقتی روی تخت دراز می‌کشید و درس می‌خوانید کمتر تمرکز داشته باشید تا وقتی که پشت میزی می‌نشینید که همیشه از آن برای درس خواندن استفاده می‌کنید.

درس خواندن را در دوره‌های زمانی محدود انجام بدهید تا بدانید به زودی نقطه پایان فرا می‌رسد. در بی وقفه درس خواندن این طوری به نظر می‌رسد كه نقطه پایانی وجود ندارد كه این سخت‌تر است.

همه کتاب‌ها، جزوه‌ها و کتاب‌های کمک درسی‌تان را کنار دست‌تان بگذارید. اگر لازم باشد برای این‌ها از جایتان بلند شوید یا مدتی دنبالشان بگردید حواس‌تان بیشتر پرت می‌شود.

برای کاهش اضطرابی که با آماده شدن برای درس خواندن می‌آید، می‌توانید کتاب‌ها و محل درس خواندن‌تان را مرتب کنید. این کار باعث می‌شود محل کارتان عاری از هر چیز حواس‌پرت کننده‌ای باشد. ممکن است شما از آنهایی باشید که برای درس خواندن نیاز به «گرم شدن» داشته باشید؛ برای این کار از مطالبی شروع کنید که با آنها آشنایی بیشتری دارید. با این کار مروری هم بر نتایج خوب امتحانات گذشته دارید که از نظر ذهنی شما را در وضعیت اعتماد به نفس خوبی قرار می‌دهند.

برای کاهش اضطرابی که با گذشت زمان پدیدار می‌شود استراحت جسمی کمک می‌کند نگرانی‌تان کمتر شود و آگاهی و انرژی خود را بازیابید. شاید هم لازم باشد هر بخش از درس را که تمام می‌کنید مروری بر آن داشته باشید تا حس تمام کردن و اطمینان‌تان افزایش یابد. البته اگر درس خواندن را به شب امتحان موکول نکنید کمتر دچار اضطراب می‌شوید.

و در پایان در مورد این که فرمول‌ها را فراموش می‌كنید، بهتر است فرمول‌ها را در کاغذی یادداشت كنید و بارها در بازه‌های زمانی متعدد آن‌ها را مرور كنید تا وارد حافظه بلند مدت شما شوند و نگرانی این را نداشته باشید که ممکن است فراموش شوند.