مشاوره قبل از ازدواج

هدف ازمشاوره قبل از ازدواج چیست؟

مشاوره قبل از ازدواج دارای 3 هدف اساسی است:

1- بررسی آمادگی  نامزدها برای ازدواج

2-ارزیابی هم کف بودن و یا هماهنگی و همسانی نامزدها

3- ارزیابی مهارت های زندگی مشترک نامزدها

وقتی دو نفر تصمیم به ازدواج با یکدیگر می گیرند مقدمات ازدواج خود را فراهم می کنند، اما اگر به بررسی دقیق تر بپردازیم متوجه می شویم آنها مقدمات عروسی خود را فراهم می کنند و در واقع برای عروسی آماده می شوند تا برای ازدواج. خرید و یا اجاره لباس عروسی،  خرید طلا و جواهرات، اجاره سالن و تهیه سفارش غذا، تهیه لیست میهمانان، چاپ کارت عروسی و درنهایت مراسم عروسی. تمام آمادگی های چند ماهه در یک شب به اتمام می رسد. ظاهراً همه چیز پسندیده است. اما آیا به این هم فکر می کنیم اگر این زوج جوان با یکدیگر در موضوعاتی مانند: تصمیم گیری در مسائل زندگی مشترک، برنامه ریزی مالی، اوقات فراغت، برقراری ارتباط، اعتقادات مذهبی، فعالیت های لذت بخش، صمیمیت و دلبستگی، مسئولیت پذیری، ایجاد تغییر در یکدیگر، قضاوت منصفانه بر مبنای جنبه های مثبت و منفی و ... با دشواری مواجه شدند با کدام وسیله در سبد جهیزیه و با کدام قسمت از ماشین و خانه خواهند توانست این مشکلات را حل کنند؟ اگر فریاد آنان در حل مسائل زندگی مشترک بلند شد و به گوش همسایه و دیگران رسید، آیا باز هم همه چیز آبرومندانه خواهد بود؟ هدف اصلی مشاوره پیش از ازدواج، کمک به افراد برای انتخاب زوج مناسب است، این مرحله مهمترین مرحله‌ مشاوره ازدواج است زیرا جنبه‌ پیشگیری دارد و در صورت هدایت صحیح، موجب تأمین بهداشت روانی خانواده می‌شود. اهمیت مشاوره پیش از ازدواج زمانی مشخص می‌شود که به این نکته توجه داشته باشیم که انسان ها از یکدیگر شناخت کافی ندارند، بنابراین به منظور دستیابی به این شناخت برای ازدواج به کمک مشاوره نیاز دارید.

 

نحوه انجام مشاوره قبل از ازدواج چگونه است؟

مشاوره قبل ازدواج

در مشاوره پیش از ازدواج، مشاور جلساتی به‌ صورت انفرادی و زوجی (زوج درمانی)، مشاوره می‌دهد. گاهی اوقات بعضی از مشاوران آزمون های معتبری را به صورت کتبی از طرفین می‌گیرند که احتمال موفقیت‌آمیز بودن ازدواج را بررسی می‌کند، البته احتمال به‌ معنی قطعیت نیست. این آزمون های شناختی به‌ منظور شناخت زیر ساخت های شخصیتی طرفین به کار می‌رود. به‌ عنوان مثال، در نظر بگیرید از طریق این آزمون ها، یکی از زوج ها درون‌گرا شناسایی شود، که تمایل به کناره‌گیری، سکوت، تنهایی و خلوت دارد، در مقابل زوج دیگر برون‌گرا است به طوری که حضور در جمع، خرید کردن و مهمانی رفتن را ترجیح می‌دهد، مسلماً این دو نفر در ارتباط با هم به مشکلاتی برخورد خواهند خورد، چرا که خصوصیات زیرساختی شخصیتشان با هم متفاوت است، به این معنی که یک نفر همیشه باید گذشت کند و خواسته‌های خود را نادیده بگیرد. متخصص در مشاوره پیش از ازدواج توانایی سنجش و شناخت تفاوت های زیر‌ بنای شخصیت را دارد و نظر زوجین را نسبت به این تفاوت ها جلب می‌کند، موارد دیگری که در جلسات مشاوره پیش از ازدواج بررسی می‌شود، آرزوها، تمایلات، توقعات، خط قرمزها و رمز و رازهای طرفین است، مشاوره قبل از ازدواج به طور کلی مشاوره برای انتخاب مورد مناسب برای یک عمر زندگی است. درمشاوره قبل از ازدواج، مشاور هیچ وقت به طرفین نمی گوید که این کار را بکنید یا نکنید بلکه وظیفه مشاور آگاه کردن است. او می‌گوید که نتیجه چنین ازدواجی چه خواهد بود تا شما خودتان دست به انتخاب بزنید، مشاور تلاش می‌کند دیدگاه‌ها و اهداف زوجین را در زندگی مورد بررسی قرار دهد و طرف مقابل را با این دیدگاه‌ها و اهداف آشنا کند.

در مشاوره قبل از ازدواج چه بگویید؟

اول از همه باید فکر ‌کنید چه چیزهایی را می‌توانید و باید با مشاور در میان بگذارید؟ آیا باید تمام جزئیات مسائل خانوادگی‌تان را به مشاور بگویید یا فقط باید مسائلی را مطرح کنید که باید روی آن‌ها کار بشود؟ اگر مسأله خیلی حساس است، آیا باید تمام آن را تعریف کنید یا باید شمایی کلی از مسأله را مطرح کنید؟ اگر همسرتان در جلسه حاضر است و تعریف کردن موضوع خاصی باعث شرمندگی او می شود، او را دچار خشم می کند یا در او احساس گناه را بیدار می کند، بهتر است بعضی چیزها مخفی بماند، مگر اینکه موضوع اصلی مراجعه شما به مشاور همان باشد. نظرات منصفانه ای درباره نقاط قوت و ضعف همسرتان و همچنین درباره خودتان ارائه بدهید. آماده باشید به جای اینکه تمام مدت از همسرتان ایراد بگیرید و از او انتقاد کنید، درباره خودتان صحبت کنید. بگویید: «احساس خشم کردم وقتی که...» یا «احساس غم کردم وقتی که..." روی مشکلات اصلی متمرکز شوید. ممکن است در زندگی زناشویی تان با چند مسأله دست و پنجه نرم کنید، بدترین و بزرگترین مشکل را درنظر بگیرید و به کمک مشاور، نخستین مرحله را برای آن طراحی کنید. جزئیات را مستند کنید. تاریخ ها، ساعت ها و محل های وقایع مهمی را که به یاد دارید، در اختیار مشاورتان قرار دهید تا چشم انداز دقیقی از موقعیت موجود داشته باشد. با توجه به آنچه گفته شد، اگر بخواهید برای مشاوره ازدواج مراجعه کنید، فکر می کنید چه مسائلی برایتان اولویت داشته باشد؟

 

۳ نکته کلیدی که با مشاوره قبل از ازدواج از آن آگاه می شوید

مشاوره قبل ازدواجمشاوره قبل از ازدواج بر حول چند اصل کلی متمرکز است. با انجام مشاوره قبل از ازدواج شما در خصوص مسائل ذیل آگاهی های مناسبی را کسب خواهید نمود .قطعا مسائل مالی در آغاز زندگی زیاد توسط زوج ها مد نظر گرفته نمی شود، بخصوص آن هنگام که صحبت از عشق و علاقه در میان باشد. آنچه که زوجین جوان معمولا از آن غفلت می کنند نیاز به کسب استقلال مالی پیش از ازدواج است، ازدواج هایی که پیش از رسیدن به استقلال مالی انجام می پذیرند معمولا با دشواری های فراوانی همراه می شوند. استقلال مالی اولین شرط تشکیل یک خانواده است ، متاسفانه فرهنگ ما به گونه ای است که در صورت عدم وجود استقلال مالی خانواده های زوجین دخالت های بسیاری در امور آنها به انجام می رسانند، که این امر زندگی مشترک زوجین را با دشواری های فراوانی رو به رو می کند. مسائل جنسی یکی دیگر از مسائلی است که در مشاوره قبل از ازدواج مورد توجه قرار می گیرد. شاید با قطعیت بتوان اظهار داشت تداوم و احساس رضایت از یک زندگی مشترک به میزان زیادی به تداوم یک رابطه زناشویی وابسته است، یکی از مسائلی که به صورت علمی در یک جلسه مشاوره ازدواج مورد بررسی قرار می گیرد این است که در حین گفتگو با زوجین دریابند: اولا آنان تا چه میزان آماده انجام فداکاری های جنسی در مقابل یکدیگر هستند و آیا آنان آماده اند که نسبت به یکدیگر وفادار بمانند؟ دوم آنکه روابط جنسی آنان در دراز مدت تا چه میزان رضایت بخش خواهد بود. مسائلی از این دست همگی در یک مشاوره قبل از ازدواج زیر ذره بین قرار می گیرند. مسائل مربوط به سطح آگاهی ها یکی دیگر از مسائلی ست که باید مورد توجه قرار گیرد، مسائلی چون سطح هوش، سطح خانوادگی طرفین، مسائل مذهبی و اعتقادی و دیگر مسائلی از این دست می تواند در نحوه تعامل زوجین با یکدیگر بسیار تاثیر گذار باشد. بنابر آنچه که گفته شد می توان به وضوح دریافت در بنیان گذاری یک زندگی مشترک موفق، طیف وسیعی از مسائل دخیل هستند و همین امر ضرورت انجام مشاوره قبل از ازدواج را بخوبی نمایان می سازد. برای اطلاع از مشاوره روابط زناشویی کلیک کنید.

 

مشاوره قبل از ازدواج برای آگاهی و شناخت

گروهی از زوجین هستند که تمایلی برای انجام مشاوره ازدواج از خود نشان نمی دهند. باور اکثر آنها این است که مشاوره پیش از ازدواج یعنی کنکاش و بر ملا کردن ضعفها، طبیعی است که هیچکس دوست ندارد نقطه ضعف های اخلاقی و رفتاریش برای دیگران بر ملا شود. باید گفت که چنین تصوری از پایه اشتباه است، هدف از مشاوره قبل از ازدواج به هیچ عنوان کنکاش در اعماق روحی طرفین و بر ملا کردن ایرادات و نقاط ضعف آنها برای یکدیگر نیست. مشاوران ازدواج به خوبی به این نکته واقف اند که زوجهای بسیاری وجود دارند که علارغم مشکلات رفتاری توانسته اند یک رابطه عمیق روحی را با یکدیگر پایه گذاری نمایند. اصولا وجود ایرادات رفتاری یکی از خصوصیات انسانها است، وجود چنین ایراداتی هرگز باعث نمی شود که شما نتوانید یک رابطه مستحکم عاطفی را بنا کنید. آنچه که در مشاوره ازدواج اهمیت دارد نحوه مدیریت کردن بر این مشکلات است به بیان دیگر در مشاوره قبل از ازدواج شما می توانید نسبت به نوع ارتباطی که مابین شما در یک زندگی مشترک شکل خواهد گرفت آگاهی پیدا کنید. این ارتباط خود به مانند موجود زنده ای است که شخصیتی مستقل از شما دارد این ارتباط منحصر به فرد بوده و تنها مخصوص به شما و فردی است که هم اکنون برای ازدواج در نظر دارید، اگر فرد مورد نظر شما برای ازدواج تغییر پیدا کند نوع این ارتباط نیز به طور کلی تغییر پیدا خواهد کرد. اهمیتی ندارد که شما و یا طرف مقابل شما دارای چه خصوصیات منفی و یا مثبتی هستید. آنچه که اهمیت دارد نوع ارتباطی ست که با یکدیگر پایه گذاری می نمایید. متاسفانه زوج های جوان بسیاری وجود دارند که از این نکات کلیدی غفلت می ورزند، به جرات می توان ادعا کرد نادیده گرفتن این موارد به عدم شناخت و آگاهی طرفین از یکدیگر منجر می شود در حالی که با مشاوره قبل از ازدواج می توان موفقیت در ازدواج را بالا برد و مانع از طلاق شد. همین مسأله نمایانگر لزوم مشاوره ازدواج است به همین دلیل از شما تقاضا داریم که خود را بی نیاز از انجام مشاوره های ازدواج مپندارید. برای اطلاع از افرادی که برای ازدواج مناسب نیستند کلیک کنید.

مشاوره ازدواج برای فهم بهتر از عوامل موثر در تصمیم گیری برای ازدواج

مشاوره قبل ازدواج
یکی دیگر از مسایلی که در مشاوره قبل از ازدواج مورد توجه قرار می گیرد؛ عواملی است که باید در تصمیم گیری شما تاثیر گذار باشند در واقع در یک مشاوره قبل از ازدواج شما به درستی در خواهید یافت که به چه دلایلی می بایست به یک خواستگار خود جواب بله و یا خیر بدهید. ممکن است بگویید که خودتان به خوبی از این عوامل تاثیر گذار آگاه هستید، شرایط مالی مناسب، شخصیت خانوادگی مناسب، چهره ظاهری خوب، نجابت و ..‌ بی گمان از عواملی هستند که شما به خوبی از آنها آگاهی دارید. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که هدف از انجام مشاوره ازدواج بیان و تکرار واضحات نیست، بلکه کنکاش در عوامل روانی ای است که در ازدواج شما موثر هستند و باعث می گردند که شما یک ازدواج ناموفق داشته باشید و یا آنکه اصلا نتوانید ازدواج کنید معمولأ چهار دلیل اصلی وجود دارند که از آنها میتوان به عنوان عوامل روانی موثر در ازدواج نام برد.
دلیل اول به وجود آمدن تناقض بین احساس و منطق است این عامل معمولا در مورد خانمها دارای تاثیر گذاری بیشتری است و زمانی رخ میدهد که شخص مورد نظر شما دارای هیچ یک از ملاک ها و مشخصات منطقی برای ازدواج نیست اما به هر دلیل یک وابستگی عاطفی مابین تان وجود دارد، همین امر موجب دشواری در ازدواج شده و شما قادر نیستید که تصمیم گیری کنید. یکی از اهداف مشاوره ازدواج یاری رساندن به شما در امر اتخاذ تصمیم در چنین موارد ای است.
عامل دوم مختص خانم هایی است که در سنین پایین تر قرار دارند، معمولا برای ازدواج خود دچار مشکل می شوند، به این دلیل که با خود می اندیشند شاید خواستگار بعدی بهتر باشد، همین مسئله باعث میشود بدون آنکه خودشان متوجه باشند فرصت ها و موقعیت های مناسب برای ازدواج را از دست بدهند. در واقع هدف از انجام مشاوره ازدواج از دست ندادن فرصت ها و موقعیت ها بنا به دلایلی از این دست است.
عامل سوم مخصوص خانم هایی که مقداری از سن آنها گذشته است و از ترس آنکه مبادا تنها بمانند با عجله دست به تصمیم گیری می زنند و امکان دارد همین تعجیل در تصمیم گیری دشواری های فراوانی را برای آنها در آینده ایجاد نماید.
و اما عامل چهارم که بیشتر در مورد  پسران جوان مصداق پیدا میکند، معمولا بدون آنکه شرایط اولیه برای یک زندگی را مهیا کرده باشند، قصد دارند که اقدام به تشکیل خانواده نمایند همین امر باعث می شود با اولین شخصی که به آنها جواب بله بدهد ازدواج کنند و همین تعجیل در امر ازدواج در آینده آنها را با مشکلات فراوانی دست به گریبان می نماید.
بنابراین ملاحظه می گردد یکی از اهداف مشاوره پیش از ازدواج جلوگیری از افتادن در چنین دام هایی است، پس از شما تقاضا داریم که هیچ گاه خودتان را بی نیاز از انجام مشاوره ازدواج مپندارید، ممکن است عامل روانی ناشناخته ای وجود داشته باشد که بر تصمیم گیری شما در امر ازدواج تاثیر میگذارد در آن صورت تنها به انجام رساندن مشاوره ازدواج میتواند به شما کمک کند.

 

بهترین زمان برای مشاوره قبل از ازدواج


زمان انجام مشاوره ازدواج دارای اهمیت بسیاری است همانگونه که شرح داده شد. هدف از انجام مشاوره قبل از ازدواج رسیدن به یک مدل برای برقراری ارتباط بین زوجین است و برای آنکه این امر با موفقیت توام گردد، می بایست در زمان مناسبی این کار صورت پذیرد. بلافاصله پس از آشنایی و یا شروع صحبت موقعیت مناسبی برای اینکار نیست. همچنین گذشت زمان زیاد از آشنایی به دلیل اینکه رابطه عاطفی شکل گرفته از سودمندی جلسات مشاوره ازدواج خواهد کاست. معمولا بهترین زمان انجام مشاوره در صورت خواستگاری بعد از هشت الی ده ساعت گفتگو و در صورت آشنایی پس از دو یا سه ملاقات است. با این در هر مرحله از آشنایی که هستید برای ازدواج که یکی از اصلی ترین تصمیمات زندگی هر فرد است بهتر است از یک متخصص مشورت بگیرید. برای دریافت مشاوره ازدواج می توانید با مشاوران مرکز توحید اصفهان تماس گرفته تا شما را یاری کنند.