امروز جمعه, ۷ بهمن ۱۴۰۱

خانواده و ازدواج

طرحواره و ازدواج

انتخاب همسر موضوعی پیچیده و تصمیمی تأثیرگذار بر زندگی آینده فرد است. اگر افراد با ناآگاهی، بدون داشتن معیارهای مناسب و درک درست از زندگی آینده و برحسب اتفاق دست به انتخاب همسر بزنند و از قبل برنامه‌ریزی، ارزیابی صحیح و دوراندیشی نسبت به ازدواج وجود نداشته باشد، ممکن است در زندگی زناشویی و در روابط عاطفی مشکلات و تعارض‌هایی داشته باشند.

مرز و مرزبندی در خانواده

از مسایل مهم خانواده فاصله روانشناختی اعضاء و محدوده عمل اعضاء و زیرمنظومه های خانواده است. که به این فاصله روانشاختی مرز گفته می شود. مرزها چگونگی ارتباط و محدوده رفتار اعضای خانواده را مشخص می کنند. مرزبندی یعنی چه کسی چه اندازه می تواند حرکت کند و چگونه اینکار را انجام می دهد.

چهار خطا در روابط زناشویی

- انتقاد شخصیتش رازیر سوال نبر. انتقاد کل شخصیت فرد را زیر سوال می برد و البته اوضاع را وخیم تر می کند،بهتر است برای بیان دلخوری ها از رفتاری که ناراحتمان کرده است صحبت کنیم، نه اینکه به شخصیت فرد حمله کنیم. بدین ترتیب به همسر خود فرصت می دهید خواسته شما رابداند و برای تغییر شرایط اقدام کند.

ضرورت مشاوره‌ی پیش از ازدواج برای شناخت آگاهانه

ازدواج یکی از مهم‌ترین تصمیمات زندگی هر فرد می‌باشد. پس حواسمان باشد که این موضوع فقط مربوط به دو نفر نیست، بلکه به‌عنوان یک رویداد به خانواده و جامعه هم مربوط می‌شود و حتی سرنوشت 50 تا 100 سال آینده‌ی شما و نسل‌‌های بعدی را هم تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. ازدواج موفق اتفاقی نیست، باید یک برنامه‌ریزی صحیح برای این موضوع داشته باشیم و در مسیر آن حرکت کنیم.

شخصیت های نامناسب برای ازدواج

صفات شخصیتی الگوهای پایدار رفتاری، ادراکی، ارتباطی و تفکری درباره خود و دیگران و محیط هستند که موقعیت های مختلف فردی و اجتماعی مشاهده می شوند. این الگوهای پایدار زمانی مشکل ساز خواهند شد که انعطاف ناپدیرانه و ناسازگارانه باشند. ویژگی معمول یک اختلال شخصیت این است که الگوی ثابت و طولانی مدت دارند و شروع علایم ان به دوره نوجوانی یا ابتدای جوانی بر می گردد. برخی از این اختلالات با افزایش سن کاهش می یابند.

باور هایی در مورد عشق و ازدواج

باور هایی در مورد عشق و ازدواج یکی از مواردی در مشاوره های پیش از ازدواج بررسی می شود ، باورهای مراجعین درمورد عشق و ازدواج هست که در اینجا تعدادی از باورها بررسی می شوند : 1) در ازدواج باید عجله کرد چون ممکنه طرف مقابل پشیمان باشد : وقتی به مراجعین گفته می شود که فرایند مشاوره پیش از ادواج به چند جلسه زمان نیاز دارد مراجعین می گویند : اگر در حین جلسات پشیمان شد چه؟ پاسخ اینه که حالا پشیمان شود بهتر است تا با 2 بچه پشیمان بشود.

زوجین در روابط زناشویی، انتظاراتی مطلوب از روابط دارند.

زوجین در روابط زناشویی، انتظاراتی مطلوب از روابط دارند. این انتظارات شامل انتظار زن و شوهر به عنوان شریک زندگی از خانواده همسر ، از ازدواج ، تصویر و یا مفهوم هر یک از همسر ایده عال است. این انتظارات ، استانداردها و فرضیه ها ذهنی ، چهارچوب ها از پیش تعیین شده و باید ها و نباید ها زوجین در مورد همسر و زندگی زناشوئی است.

می ترسم یک روز من را رها کند

وقتی به کسی وابسته می شوم دیگر نمی توانم خودم را کنترل کنم و به طور مداوم دلم می خواهد او را چک کنم و از نادیده گرفتنش دچار آشفتگی می شوم و هر کاری می کنم که او من را ترک نکند. حتی بارها شده که تهدید به خودکشی کرده ام ولی باز هم فایده ندارد مدام ترس دارم که من را رها کند .وقتی که در رابطه خوب هستیم کاری می‌کند که اعصابم به هم می‌ریزد و نمی توانم جلوی خشمم را بگیرم و وقتی پرخاشگری می کنم بلافاصله پشیمان می شوم و ترس می گیرم که من را بالاخره یک روز رها می‌کند.

تنش‌های خانوادگی از دوران جنینی به فرزند منتقل می‌شود!

دکتر نادره سعادتی (خانواده درمانگر): اختلافات و تنش‌های خانوادگی از دوران جنینی به فرزند منتقل و سبب می‌شود، کودک با محرک‌های اضطرابی متولد شود.

مشاوره ازدواج چیست و به چه دردی می‌خورد؟

مشاوره ازدواج چیست و به چه دردی می‌خورد؟ خیلی ها هنوز بر این باور هستند که ازدواج هندوانه دربسته‌ای است که تا باز نشود، خوبی و بدی آن مشخص نمی شود. اکثر افرادی هم که این حرف را می زنند، خودشان تجربه ناخوشایندی از ازدواجشان داشته‌اند و بیشتر قسمت و تقدیر الهی را مقصر می دانند و نه انتخابی که خودشان کرده‌اند.

مشاوره خانواده اصفهان

مشاوره خانواده اصفهان | مرکز مشاوره خانواده توحید مشاوره خانواده در اصفهان یک بخش وسیعی از موارد و چالش های بوجود آمده در خانواده ها را در برمی گیرد. در گذشته خانواده ها برای حل کردن مشکلاتشان، با افراد باتجربه و سن بالا به اصطلاح ریش سفید خانواده مشورت می کردند. اما امروزه با توجه به تغییر سبک زندگی و نیازهایی که زندگی امروزه می طلبد، خانواده ها با مشکلات پیچیده تری مواجه هستند و برای حل این مشکلات نیاز به مشاوره با یک متخصص دارند .مشاوره خانواده اصفهان می توانند به شما برای رفع مسائل و مشکلات خانواده کمک کنند. مشاوره خانواده و مشاوره تلفنی خانواده علاوه بر کمک در حل مسائل خانوادگی می تواند در بالا بردن مهارت شما در زندگی به عنوان فردی در خانواده بسیار موثر باشد.

آدرس مراکز مشاوره اصفهان :: مشاوره خانواده اصفهان :: مشاوره کودک و نوجوان

آدرس مراکز مشاوره اصفهان :: مشاوره خانواده اصفهان :: مشاوره کودک و نوجوان لیستی از بهترین مرکز مشاوره اصفهان که شامل مشاوره خانواده اصفهان ، مشاوره ازدواج اصفهان ، مشاوره مشاوره اصفهان و …است. نام روانشناس و یا مرکز مشاوره ، تخصص مربوطه و آدرس و شماره تماس هر کدام آورده شده است. اگر به دنبال مشاوره خوب در اصفهان در زمینه های مشاوره خانواده ، مشاوره ازدواج ، مشاوره کودک ، مشاوره طلاق ، مشاوره اعتیاد ، مشاوره تحصیلی و... هستید می توانید از لیست زیر استفاده کنید.

مشاوره خانواده اصفهان (مواقعی که همسرمان در مراجعه به مشاور همراهی نمی كند، چه كاركنیم؟)

سندرم فرهنگی «همه چیز دانی ایرانی» و «من خودم به همه مشاوره ‌می‌دهم!!» به اضافه جّو برچسب‌زنی در مراجعه به روانشناس، معمولا باعث می‌شود تا افراد در مراجعه و همراهی با همسرشان در این زمینه تمایلی نشان ندهند و حتی مقاومت كنند. از طرفی گاه در مراجعه به مشاور،رابطه مناسب بین درمانگر و مراجع به وجود نمی‌آید كه بعضی اوقات ناشی از اختلال شخصیتی است كه دامن‌گیر فرد است.

مشاوره جنسی اصفهان

مشاوره جنسی یک نیاز برای هر زن و شوهر است. یکی از مشکلاتی که این روزها بسیار مهم و حائز اهمیت بوده و سبب به وجود آمدن مشکلات بسیار زیادی برای خانواده‌ها و افراد می‌شود و خانواده های بسیار زیادی را در معرض نابودی و فروپاشی قرار داده است مشکلات جنسی است. که در زمینه های مختلف و برای سنین مختلف بروز می‌کند و جنسیت های مختلف به نوعی می‌توانند با آن درگیر شده و دچار اختلالات و مشکلات متعدد جنسی شود که از آنجایی که نقش این مورد بسیار مهم و حائز اهمیت است. به عنوان یک اصل اساسی و پایه در جهت شکل گیری خانواده ها نقش دارد. بنابراین همین مشکل می‌تواند سبب به وجود آمدن مشکلات بسیار زیاد بعدی در خانواده ‌ها شده و در صورت برطرف نشدن حتی سبب فروپاشی بسیاری از خانواده‌ها می‌شود در این زمینه مشاوره می ‌تواند نقش بسیار مهمی ایفا نماید. مشاوره جنسی در گذشته و اکنون در گذشته های نه چندان دور افراد برای بیان مشکلات جنسی خود مشکلات زیادی داشته و این کار را به خوبی انجام نمی‌ دادند و از انجام آن شرم داشتند. اما امروزه مشاوره‌ های جنسی می‌تواند نقش بسیار مهم و حائز اهمیتی را در کاهش مشکلات جنسی افراد ایفا نموده و آنها را در جهت داشتن زندگی جنسی بهتر و مطلوب ‌تر و بهتر سوق دهد. مشاور جنسی در واقع فردی است که تلاش می‌کند تا با شناخت دقیق فرد و مشکلات و اختلالات جنسی او بتواند راهکارهایی را جهت روانشناسی هرچه بهتر و بهبود مشکلات فرد ارائه دهد که در واقع این مرحله به عنوان شناخت مطرح می شود. در واقع مشاور جنسی به بررسی اختلالات و حالات روحی و روانی فرد و مشکلاتی در زمینه جنسی می‌پردازد و پس از شناخت مطلوب ممکن است او را به روانشناس جهت درمان های رفتاری و روانی و یا حتی به روانپزشک جهت درمان دارویی ارجاع دهد. بنابراین این مرحله به عنوان مرحله شناخت می ‌تواند نقش بسیار مهمی را در جهت درمان هر چه بهتر در مراحل بعدی نزد روانپزشک یا روانشناس رفته و بایستی به خوبی انجام گردد. مشاوره جنسی باید حتما با ابعاد گوناگون و انواع اختلالات جنسی آشنا بوده تا بتواند فرد را به خوبی برای درمان و بهبود مشکلات یاری نماید. مشاوره جنسی قرص تاخیری و اسپری تأخیری معتبر و جعلی باید و نباید های قرص تاخیری مشکلات جنسی رایج یکی از انواع مشکلات جنسی که بسیار رایج بوده و افراد بسیار زیادی را به مشاوره جنسی می‌کشانند مشکل نعوظ در مردان است که شاید بتوان آن را رایج ترین مشکل جنسی چه در میان زنان و چه در میان مردان دانست که مشکلات متعددی را از نظر روحی و روانی برای زن و مرد ایجاد می کند و البته بیشتر در سنین میان سالی به بعد در مردان و می دهد و در میان مردان جوان کمتر رایج است. یکی از دلایل این امر را می‌توان مشکلات و اختلالات روحی دانست. در واقع سطح استرس اضطراب و افسردگی و نیز مشکلات خانوادگی در این زمینه بسیار حائز اهمیت بوده و سبب به وجود آمدن این مشکل در بسیاری از موارد می‌شود که قابل درمان این کار را راحت تر نموده و با استفاده از درمان های روانشناسی و مشاوره فرد می تواند به درمان شرایط خود بپردازد اما در مراحل حاد ممکن است اختلالات جسمی و جنسی در فرد وجود داشته باشد. بنابراین ممکن است پزشکی یا روانپزشکی بتواند موثرتر واقع شده تا فرد را درمان نماید و به هر حال نقش مسائل جنسی در این میان بسیار حائز اهمیت بوده چرا که می‌تواند با شناختی مطلوب از فرد او را به استفاده از هر کدام از موارد ذکر شده راهنمایی و ارجاع نماید.

مشاوره طلاق اصفهان

مشاوره طلاق و مشاوره طلاق توافقی در بسیاری از مواقع می‌تواند مانع بروز بسیاری از آسیب‌ها به اعضای خانواده شوند. در طی جریان طلاق مرد و زن متحمل فشارهای روانی زیادی می‌شوند، در این بین آسیب‌های طلاق بر فرزندان نیز انکار نشدنی است. طلاق (توافقی) به هر دلیلی هم که باشد بازتاب خوبی در جامعه ندارد و زندگی حال و آینده افراد به خصوص زنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بیشتر زوجین از احکام طلاق و حقوق شان آگاهی ندارند و با دیدی نادرست وارد فرایند طلاق شده و تمام پل‌های پشت سر خود را خراب می‌کنند. در حالی که اگر از همان ابتدا با فردی آگاه در این زمینه مشورت می‌کردند، می‌توانستند راهکارهای بهتر و موثرتری را برای حل مشکلاتشان پیدا کنند. پس اگر به فکر طلاق (توافقی) هستید حتما قبل از هر اقدامی از مشاوره توافقی استفاده نمایید.

مشاوره ازدواج اصفهان

حساسیت های همسر خود را بشناسید هر کسی حساسیت هایی دارد و شخصیت اش به گونه ای شکل گرفته که وقتی حرفی می زند و یا کاری انجام می دهد، آن را نشان می دهد. این‌ها همه به خاطر تجربیات دوران کودکی تا بزرگ‌سالی است که شما در زندگی داشته‌اید. بنابراین واکنش نسبت به چنین عواملی غیرقابل‌کنترل است. درنتیجه برای ایجاد یک پیوند قوی و داشتن مهارت ارتباط صحیح با همسر باید از “دکمه‌های” حساس همسرتان آگاه باشید تا از طرف شما واکنش منفی ایجاد نکند.

مشاوره خانواده اصفهان

۶ دلیل درخواست کمک از مشاوره خانواده وقتی رابطه زناشویی شما با همسرتان خوب نیست، بهبود رابطه زن و شوهر اغلب دشوار است. عدم مهارت برقراری ارتباط صحیح با همسر می‌تواند شامل هر چیزی که منجر به ایجاد احساس افسردگی، احساس نا امنی، بی اعتنایی و یا عدم علاقه به گفتگو با همسر گردد باشد. البته در این مواقع لحن صحبت با همسر در روابط زناشویی نیز تغییر می‌کند. گاهی در ارتباط با همسر، طرز صحبت و گفتگو از موضوع گفتگو مهم تر است. عدم مهارت برقراری ارتباط صحیح با همسر نه تنها موجب آسیب رساندن به احساسات می‌شود، بلکه موجب سوء استفاده عاطفی یا جسمی نیز می گردد.

بازتعریف خود درزنان طلاق گرفته

با وجود تلاش برای مدیریت و کاهش طلاق امروزه این پدیده در جامعه ایرانی روندی افزایشی به خود گرفته است. به طوری که شاخص ها نشان می دهند روز به روز برتعدتد خانواده های طلاق در ایران افزوده میشود.

همسرداری

همسرداری مهارتی است که زن و شوهر با شناخت توانمندی‌ها ، تفاوت‌ها و حساسیت‌های یکدیگر ، بتوانند به نیازهای جسمی ، عاطفی ، روانی و جنسی طرف مقابل پاسخ دهند، بطوری که هر دو احساس رضایت خاطر نموده به آرامش نسبی دست یابند

سلامت جنسی(قسمت دوم)

همانطور که قبلا هم اشاره شد زمان هایی هستند که ما ناخواسته هیجانی هستیم، در ساعات اولیه صبح خصوصا حوالی 4 تا 8 صبح که سطح تستسترون در بدن مردان به بیشترین حد خود می رسد.نعوظ صبحگاهی همواره شاخص تعیین کننده ای در بررسی سلامت جنسی در مردان به شمار می آید. اگر مردی ناگهان متوجه قطع نعوظ صبحگاهی گردید یا متوجه افول تدریجی آن در بدنش شد می بایستی که حتما با پزشک مشورت نماید

سلامت جنسی(قسمت اول)

نعوظ در این مقاله کوتاه سعی کرده ام تا نکاتی آموزنده درباره سیستم نعوظی انسان، ارائه دهم و اینکه بدانیم آیا نعوظ سالمی داریم یا خیر! امیدوارم مطالب مطرح شده مورد توجه خوانندگان عزیز قرار گرفته وبا طرح پیشنهادات جهت موضوع درخواستی شان بنده را در ادامه این مسیر یاری فرمایند

جایگاه رابطه جنسی در ازدواج

یکی از مواردی که در حوزه روانشناسی و جامعه شناسی به اثبات رسیده است بحث حریص شدن به اموری است که از آن منع می شویم.در این حالت رغبتی شدید به انجام فعل منع شده در انسان به وجود می آید و بدترین اتفاق ممکن در این زمینه این است که انسان در این زمینه دچار هذیان(اختلال در فکر) می شود..

کنار آمدن با مسئله خیانت در رابطه عاطفی

چگوه زخم های به جا مانده از یک رابطه عاطفی به دلیل "خیانت" را بهبود بخشیم؟

ازدواج پسران با زنان مطلقه

یکی از پدیده هایی که به کرار دیده شده است ازدواج پسران مجرد با زنان مطلقه یا بیوه است که رشد این آمار در سالهای اخیرزیاد شده است.هدف این مقاله بررسی علل این پدیده می باشد و در نهایت ذکر منافع و مضرات آن.

۲۲دلیل برای قطع ارتباط

هیچ کسی تا به حال از شادی به هوا نپریده بخاطر اینکه شکست خورده است. ما نمی خواهیم وانمود کنیم که شما باید بعد از قطع ارتباط، با شامپاین و تست کالباسی جشن بگیرید. حتی وقتی اطرافیان شما می گویند: شما انتخاب درستی انجام داده اید. باز هم قطع ارتباط می تواند سخت باشد. من در مورد یک تجربه مشروع صحبت می کنم. زمانی که شما در وضعیت وخیمی بخاطر شکست هستید، و بعد از اینکه شما خیلی چیزها را در رابطه کنار گذاشته اید، شاید آسان باشد که بپرسیم : "چرا اجازه دادید که از آن ارتباط بروید و عبور کنید؟

تحلیل رفتار متقابل TA

هدف این پژوهش بررسی اثربخشی تحلیل رفتار متقابل به شیوه گروهی بر كاهش پرخاشگری و تعارضات زناشویی زوجین معتاد ساكن شهر سبزوار بود؛ طرح این پژوهش از نوع آزمایشی به صورت پیش آزمون – پس آزمون و پیگیری است. جامعه آماری در این پژوهش شامل زوجین معتاد كمپ امید به زندگی شهرستان سبزوار می‌باشد. بدین منظور 30 آزمودنی با استفاده از روش نمونه‌گیری خوشه‌ای انتخاب شدند و به صورت تصادفی به 2 گروه 15 نفره (یك گروه آزمایشی و یك گروه كنترل) گمارش شدند. برای گروه آزمایشی جلسه 2 ساعته درمان به شیوه تحلیل رفتار متقابل به صورت گروهی انجام گرفت. گروه آزمایشی هیچ درمانی دریافت نكرد، قبل از شروع جلسات، پس از پایان جلسات و پس از گذشت 30 روز از آن پرسشنامه پرخاشگری و تعارضات زناشویی اجرا گردید. یافته‌های پژوهش با استفاده از نرم افزار SPSS و با روش آماری ** مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.

همسر آزاری

همسرآزاری از آسیب های اجتماعی پنهان است كه معمولاً در محیط بسته خانه شكل گرفته و سبب عدم اطمینان و از هم گسیختگی كانون خانواده می شود. قربانیان اصلی خشونت در محیط خانواده، در مرحله نخست، زنان و پس از آن كودكان و سالمندان و سرانجام مردان هستند. همسرآزاری معضلی است كه در قرون اخیر بیش از هر زمان دیگری در جوامع مورد توجه و بررسی كارشناسان قرار گرفته و شاید بهترین دلیل برای توجه به این امر، مطرح شدن مسئله حقوق زنان و آگاهی این قشر از حقوق و مزایای خود در برابر همسرانشان است. مقوله همسرآزاری از جمله اخبار داغی است كه اگر هر روز هم در صفحات حوادث روزنامه ها دیده نشود، دست كم هر چند روز یك بار با مطالبی به صورت گزارش یا مقاله های گوناگون به آن پرداخته می شود.

اشتباهات زن و شوهر بعد از دعوای زناشویی

در بسیاری از مواقع طلاق و شکاف ها به خاطر اشتباهات بعد از دعوا زوجین اتفاق می افتد. بین شما و همسرتان دعوایی پیش آمده و حالا که گذشته نمی‌دانید چه کار باید بکنید. از او عصبانی هستید و از یک طرف می‌دانید خودتان هم بی‌تقصیر نبوده‌اید. اگر اشتباهاتتان را بگویید و عذرخواهی کنید منت‌کشی حساب می‌شود؟ یا ممکن است بعدا به ضرر خودتان تمام شود؟ اگر مدتی با او قهر کنید تا خودش قدم به جلو بگذارد و بفهمد اشتباه کرده چطور است؟ همه این‌ها فکرهایی است که ممکن است بعد از دعوا به ذهنتان برسد. بعد از دعوا کارهایی وجود دارد که باید مراقب باشید که انجام ندهید و کارهایی را انجام دهید که به رابطه شما بیشتر کمک کند. برای این منظور می توانید از مشاوره خانواده بهره برده و یا با خواندن این مقاله به دنبال راهی برای اجتناب از اشتباهات بعد از دعوا باشید.

زندگی بعد از طلاق

زندگی بعد از طلاق برای بسیاری از افراد تمام شده و ادامه ناپذیر به نظر می رسد. بعد از طلاق و جدایی از همسر تازه همه چیز شروع می شود. از روز طلاق به بعد احساسات جدید منفی یا مثبتی را تجربه خواهید کرد. این احساسات آنقدر دارای نوسان هستند که گاهی اوقات از متضاد بودن این احساسات، سردرگم و مبهوت می شوید. حتی اگر جدایی و طلاق حقوقی را به سادگی انجام داده اید؛ گذر کردن و پذیرش این تغییر به هیچ عنوان کار راحتی نیست.

ازدواج با همسر سابق

اگر تصمیم به ازدواج با همسر سابق خود را گرفته اید، احتمالا دوباره درباره مسائل گذشته ذهن تان مشغول شده و نگرانی هایی دارید. این که در گذشته ازدواجی ناموفق داشته اید نمی تواند دلیلی بر اجبار به زندگی با همسر سابق و یا تنها ماندن شما برای همیشه باشد. بسیارند افرادی که با ازدواج مجدد به زندگی که می خواستند رسیده اند. همچنین شاهد زوج هایی بوده ایم که با بازگشت به همسر سابق شان توانسته اند بر مشکلات چیره شده و به آرامش خاطر برسند. در شرایطی که فرزندانی هم در میان باشد ارزش و لذت بازگشت بیشتر می شود؛ اما نباید فراموش کنید که فرزندان نمی توانند عاملی برای خوشبختی شما باشند. بنابراین بهتر است درباره تصمیمی که گرفته اید بیشتر بیاندیشید. در ادامه به مواردی که برای ازدواج با همسر سابق تان باید توجه داشته باشید، اشاره می کنیم.

 طراحی پرتال توسط شرکت جویشگر