عزت نفس و خود باوری

عزت نفس و خود باوری

عزت نفس یا حرمت نفس، باور و اعتقادی است که فرد درباره ارزش و اهمیت خود دارد. معمولاً مشکل عمده افراد ریشه در این دارد که ما یاد نگرفته ایم خود را دوست داشته باشیم. خیلی از افراد دوست داشتن خود را با خودخواهی یا خودپسندی اشتباه می گیرند، در حالی که اینها دو مقوله کاملاً متفاوت هستند.

شما وقتی خودتان را دوست داشته باشید معمولاً انسان های شادتر وآرام تری هستید. زمانی که حس شما نسبت به خودتان خوب نیست مدام درگیر تشویش و اضطراب و مقایسه خود با دیگران هستید و کاملاً طبیعی است که در چنین شرایطی روابط شما شدیداً شکننده و پر از مشکل خواهد بود. برای داشتن یک زندگی سالم، شاد و موفق، داشتن عزت نفس الزامی است.خود باوری در دوران کودکی به واسطه تجربیات ما شکل می گیرد و رفتار مارا در بزرگسالی شکل می دهد ولی خبر خوب اینکه خودباوری را می توان تغییر داد.

چشم هایتان را ببندید و خودتان را مجسم کنید، انگار دارید خودتان را توی آینه نگاه می کنید. حالا از خودت بپرس چطوری هستی؟ خودت را چه آدمی می بینی؟ آیا خودت را یک آدم جذاب، زیبا، باهوش و توانا می بینی یا برعکس انسانی ضعیف، بد قیافه و نخواستنی؟

عزت نفس و خود باوری

ما چه بخواهیم یا نه یک تصویری راجع به خودمان و دیگران داریم و این تصویر خیلی مهم است به خاطر اینکه من هیچ وقت از تصویری که در ذهنم از خودم دارم جلو نمی زنم. ما هیچ وقت بهتر از تصویرمان نمی شویم تصویر ما از خودمان مانند یک سقف عمل می کند که به ما اجازه نمی دهد از آن بالاتر برویم. برای اینکه بتوانی در زندگیت پیشرفت کنی اول از همه باید سقفت را بالا ببری و تصویرت را از خودت اصلاح کنی.

تصور ما این است که همه ما را همان گونه ای می بینند که در مورد خودمان باور داریم. اگر تو خودت را آدم جذابی نمی بینی اصلاً برای معرفی خودت سمت کسی نمی روی و اگر خودت را آدم توانمندی نمی بینی اصلاً برای کاری که آرزویش را داری تلاشی نمی کنی. پس با خودتان خلوت کنید و از تصویری که در ذهنتان دارید آگاه شوید. این تصویر معمولاً در ضمیر ناخودآگاه ما است و ما اغلب گیج می شویم که چرا چنین رفتاری از ما سر می زند و چرا این رفتار را بارها و بارها تکرار می کنیم؟

پس یک تصویر کامل از خودتان بنویسید. در این تصویر بخش های منفی خودتان را بنویسید و ببینید از کجا آمده اند. فهرستی از چیزهایی که در مورد خودتان دوست دارید تهیه کنید و در مورد همه آنها پذیرش داشته باشید .

توجه کنید که هیچ کس کامل نیست و ما در کنار تمام نقاط قوت و ضعف هایمان زیبا و دوست داشتنی هستیم و حالا زمان آن رسیده که تلاش کنیم نقاط ضعفی که داریم را به مرور اصلاح کنیم و در فرایند اصلاح خودمان از عشق به خود نیز لذت ببریم.

شیرین شکروی 

کارشناس ارشد روانشناسی

مشاور خانواده، ازدواج و مشکلات فردی