با بچه بیش فعالم چه کنم؟

با بچه بیش فعالم چه کنم؟

١-رژیم غذایی:

اجتناب از کافین (چای،قهوه،نسکافه،کاپوچینو)

کاکائو(قند،کیک کاکائویی،شکلات،بستنی شکلاتی،شیر کاکائو)

چطور اجتناب را عملی کنیم؟

جایگزین بگذاریم مثل پاستیل،میوه،بستنی میوه ه ای خانگی،خشک بار

٢-اجتناب از بازی کامپیوتری پر سرعت و پر خشنونت عدم استفاده از موبایل و تبلت 

(تماشای تلویزیون قانونمند باشد ١ساعت در روز)


چطور این قانون ها عملی کنیم؟

جایگزین :تبدیل سرگرمی های منفعل به فعالیت های فیزیکی بازی و ورزش های گروهی و توپی وقتی که تا امروز روی موبایل و تبلت می گذاشتیم باید جای دیگری صرف شود باید پیشنهادهای جالب داشته باشیم.

 

·        دانش در مورد بیش فعالی،بچه نمیخواهد با شما لجبازی کند اما شرایط ویژه ای دارد که باعث می شود شما را در بازی لجبازی بیاندازد و در واقع او باشد که شما را کنترل می کند.

·        پدر و مادر باعث تعارض در روان فرزند،بالا رفتن اضطراب،کاهش اعتماد به نفس و بد تر شدن رفتار فرزند می شود(اگر زوج اشتباه می کند نباید زوج دیگر در مقابل فرزندش او صحیح کند)

·        فقط نباید مادر مسول تکالیف و شیطنت های فرزند باشید،باید کمی مادر بازنشسته و پدر از حاشیه به میدان زندگی کشیده شود.

 

·        تفاوت بچه خود را بپذیریم مثل بچه ای که رنگ پوستش فرق دارد قدش فرق دارد بچه من هم موتور حرکتی مغزش تند کار میکند.

·        اما او هر چه باشد کوتاه و بلند و سبزه و روشن و پر تحرک یا کم تحرک فرزند من است و من بی قید و شرط او را دوست دارم

·        شیوه فرزند پروی ما باعث بدتر شدن یا بهتر شدن این اختلال می شود نباید اجازه دهیم کودک با رفتارش ما را کنترل کند و باعث شود ما هم مثل یک کودک بد قلق عصبانی شویم جیغ بزنیم یا فرسوده و خسته شویم.

·        دانستن اینکه تغییر شیوه فرزندپروری ضروری است اما به راحتی و زودی اتفاق نمی افتد چند سال طول کشیده و این شیوه قدیمی عادت شده و تغییر عادت سخت است.

·        باید قانون گذاشته شود و قانون ها اعمال شود چطور قانون ها اعمال شود؟انتخاب شیوه فرزندپروری قاطع (نه سهل گیر و نه سخت گیر)چگونه؟چیزی را که به ضرر سلامت جسمی و روانی  بچه من است از او دور میکنم؟اگر بچه من دیابت داشته باشد چه میکنم ؟حالا هم بازی کامپیوتری پرسرعت برای بیش فعالی مثل شیرینی است برای دیابت چه می کنیم.لیست وظایف و قانون های کودک با صحبت با خودش نوشته شود و اما لیست درخواست ها و انتظارات کودک از والدین هم مشخص شود. 

·        بکن و نکن ها و امر و نهی را کم شود،امر و نهی زیادی اضطراب را بالا تمرکز را پایین و لجبازی را بالا میبرد تنها از چیزی که به خودش یا دیگران آسیب میزند نهی شود.

·        لازم نیست فرزندمان خیلی با پرستیژ تربیت کنیم،لازم نیس همیشه فرزندمان بهترین باشد باید فرزندم بهتر از دیروز خودش باشد و شاد باشد. 

·        وسواس ها و ایده آل طلبی های والدین کودکان را مضطرب و بیش فعالی آنها را تشدید میکند،دانش و شناخت در مورد بیش فعالی به ما می گوید نباید توقع فرزند بسیار منضبط و منظم و سر وقت داشته باشم و این مثل آن است که بخواهم رنگ پوست فرزندم تغییر کند من فقط باید به فرزند خود کمک کنم با روان سالم تری پا به اجتماع گذارد هدف سلامت روان فرزندم باشم.

·        اعمال قانون:لحن و زبان بدن خیلی مهم است با قهر و داد و عصبانیت و بی اهمیتی و سردی حرف نزنم تهدید نکنم فقط بگویم بر خلاف قانون خانه است و حرفم عملی کنم و بعد محیط چالش را  ترک کنم اوایل فرزند شما بخاطر عادت به کنترل شما قشقرق راه می اندازد طاقت بیاورید مثل زمانی که شب بیداری ها و دل دردهایش را طاقت می آوردید.اگر طاقت دارید به جای ترک محیط می توانید او را محکم در آغوش بگیرید.

·        آموزش مدیریت زمان:برنامه ریزی جزی(تکالیف کوچک شود)چقدر بچه قادر به حفظ تمرکز است؟همان زمان مثلا ٢٠دقیقه در نظر گرفته شود و کم کم به ٣٠دقیقه تبدیل شود.اگر تکلیف مورد نظر انجام نشد سراغ تکلیف بعدی میرویم کنار هر تکلیف علامت میزنیم که انجام شد یا نه و فردا سعی شود متعهد تر رفتار شود اگر لازم است برنامه تغییر کند ولی برنامه(زمان بندی،در نظرگرفتن سختی تکلیف،در نظر گرفتن توانایی شخص)

·        معجزه نوشتن کوچک ترین وظایف

·        با دیر حاضر شدن چه کنیم؟از قبل برنامه را به او بگوییم :به یک بار بگوییم نیم ساعت دیگه دمه در منتظرتم و چند دقیقه قبل بگوییم من آماده ام برویم و اگر آماده نشد بروید و در ماشین بشنید.

·        روبرو شدن با نتیجه عمل اگر کلاس دارد و دیرش است بگذاریم دیرش بشود و با برخورد معلم...روبرو شود.

·        مسولیت دادن مناسب سن و تشویق هیجانی او و اگر مسولیت را انجام داد هیچ کس دیگر مسولیتش را انجام نشود اتاقش را تمیز نکنیم تا جایی وسایلش گم بشود و دیرش بشود این می شود روبرویی با نتیجه عمل ولی اگر طاقت نیاوریم و اتاقش را تمیز کنیم نمی گذاریم با نتیجه عملش روبرو شود و نمی فهمد نظم و تمیزی به چه درد می خورد.

·        وقتی داد میزند از چیزی ناراحت است باید به یاد بدهیم ناراحتی و عصبانیتش را ابراز کند بگوید ناراحت است عصبانی است اما نه با پرخاشگری فرزند از والدین و جامعه یاد گرفته عصبانیتش را که طبیعی است با پرخاشگری که غیر طبیعی است نشان دهد.

·        وقتی میزند همان موقع باید دستش را بگیریم و بگوییم نه اما وقتی زد دیگر تنبیه فایده ندارد باید قبل از زدن جلوگیر کرد.

·        نه گفتن را کم کنیم،به جای نکن دست نزن ندو  چگونه درست بازی کردن را بگوییم،وقتی از افعال منفی استفاده میشود کودک فکر میکند با کل بازی کردن او مخالفیم.

·        زمان را به کودک بفهمانیم گاهی درخواستهای کودک غلط نیس فقط زمانش اشبتاه است مثلا قبل از ناهار بستنی خواستن. 

·        مادری که تمام وقت با فرزند بیش فعال خود وقت می گذارند ،خسته می شود خلقش بهم میریزد و طاقتش کم میشود زودرنج و عصبی میشود مادر باید زمانی را به خودش خارج از مادری و همسری اختصاص دهد و فرزندش را با پدرش و با دوستان و هم و سن سالهایش تنها بگذارد. 

·        اگر تمام مسولیت ها را مادر بر عهده بگیرد قربانی و آدم بده می شود و فرزندش از او حرف شنوی ندارد.

·        باید بتوانیم هیجان فرزند خود را خشم و ناراحتی ،شادی شناسایی کنیم و کمک کنیم آن را ابراز و گاهی تخیله کند ورزش های گروهی و کیسه بکس پیشنهاد می شود.

·        کم کم باید به فرزندمان بیاموزیم به جای برخورد های هیجان مدار از راه حل های مسله مدار استفاده کند. 

·        کلاس های متفرقه بچه شما و هر بچه دیگری برای رشد سالم شخصیتش و رسیدن به بلوغ اجتماعی نیاز به همسالان دارد ،نیاز دارد با همسالانش بازی و ورزش غیر آکادمیک کند تا مغزش رشد کند،بچه شما به کلاس های تعداد زیاد کلاس های درسی احتیاج ندارد،صرفا اگر در درسی مثل ریاضی یا املا مشکل داشته می تواند ساعات محدود و مشخص شده ای به اینجور کلاس ها برود.

·        باید رفتارهای فرزندمان را تحلیل کنیم یعنی بینیم پیش آمد و پیامد رفتار چیست؟در چه موقعیت هایی که رفتار رخ می دهد؟چه چیزی آن رفتار را فرا می خواند تقویت و حفظ میکند و اعضای خانواد چطور با آن تعامل می کنند(پذیریش منفعلانه،عقب نشینی،عصبانیت،رشوه،تشویق،خندیدن

·        عقد قرارداد وابستگی(فن بده تا بگیری چه کسی چه کاری برای چه کسی چه موقع و کجا انجام دهد)

·        فرزند شما نیاز به توجه شما دارد و حتی اگر این توجه منفی باشد،فرزند شما متوجه می شود که وقتی آرام و بی صدا نشسته شما توجهی به او نمی کنید ولی به محضی که شیطنت می کند شما می گویید نکن بشین دست نزن آروم باش بالاخره واکنشی نشان می دهید او حتی این توجه های منفی را به بی توجهی ترجیح می دهد راهکار این است که بعضی اوقات واکنش نشان ندهیم حواسش را پرت کنیم و به خصوص زمانی که خوب و مورد تایید است تشویق و توجه مثبتش کنیم.

 

دکتر زهرا بت شکن