امروز جمعه, ۷ بهمن ۱۴۰۱

روانپزشکی

سوء استفاده روانی چیست؟

در کنار سوءاستفاده جنسی و جسمی ، نوع دیگری از بهره کشی به نام سوءاستفاده روانی وجود دارد، که پیامدهای روانی گسترده ، عمیق و مخربی را به بار می آورد. در حالت کلی سوءاستفاده روانی یعنی اجبار کردن دیگری به انجام کاری که ما می خواهیم، بدون آنکه احساسات فرد مقابل را در نظر بگیریم.

شناخت درمانى یعنى چه؟

میدونیم كه شناخت درمانی از روش های روان درمانیه كه الان بیشتر به عنوان درمان شناختی رفتاری یا CBTازش یاد میشه و تاكیدش روی زمان حال یعنی میگه دیروز هر اتفاقی كه افتاده امروز باید چی كار كرد. توی این نظریه اعتقاد بر اینكه علت همه آشفتگی های روانی از جمله افسردگی و اضطراب اختلال تفكره كه اصطلاحا تو این نظریه بهش میگن تفكر غیر منطقی،تفكر تحریف شده یا افكار خودآیند منفی یا افكار ناكارآمد؛ بر این اساس یك موقعیت به خودی خود منجر به وجود آمدن احساسات منفی در ما نمی شود. بلكه شیوه های برداشت موقعیت است كه احساسات را به وجود می آورد.

با فردی که دچار اختلال شخصیت است چه کار کنیم؟

اگر یکی از عزیزان شما دچار اختلال شخصیت است و علایم اختلال او باعث ایجاد نقص در ارتباط میان فردی و سایرین شده است: به هیچ عنوان به طور فردی سعی در اصلاح کردن و حتی متوجه ساختن او مبنی بر اینکه دچار بیماری است؛ نکنید.

اختلال خوابگردی

مقدمه اختلال خوابگردی یکی از اختلالات خواب و در زمره بدخوابی‌ها طبقه‌بندی شده ‌است. بر اساس DSMIV بدخوابی‌ها شامل بی‌خوابی اولیه ، پرخوابی اولیه ، نارکولپسی ، اختلالات خواب مربوط به تنفس ، اختلالات خواب ریتم شبانه روزی ، اختلال کابوس (اختلال اضطراب رویا) ، اختلال وحشت خواب ، پاراسومینا و اختلال خوابگردی می‌باشد. خوابگردی به مجموعه حرکتی ناهوشیاری اطلاق می‌گردد که طی خواب به صورت اعمال کم و بیش هماهنگ شده (برخاستن، راه رفتن، اجرای یک وظیفه ساده) متجلی می‌شود خاطره‌ای از این رویداد در بیداری باقی نمی‌ماند. این پدیده در کودکان و نوجوانان و نیز در افراد هیستریک و پاره‌ای از مصروعین مشاهده می‌شود.

اختلال دلهره

بیست سال پیش حتی اغلب متخصصان هم شناخت درستی از اختلال دلهره نداشتند و آن را روان پریشی اضطرابی (Anxiety Neurrosis) می‌نامیدند. برخی عقیده داشتند که این اختلال از کمشکش‌های روانشناختی یا ریشه‌های عمیق و تکانه‌های آشفته‌کننده ناخودآگاه ، که ماهیت جنسی دارند، منشا می‌گیرد. اکنون اختلال دلهره را بیشتر به عنوان مشکلی جسمی با هسته‌ای متابولیک می‌دانیم. حملات دلهره طی یک یا دو دقیقه از زمان وقوع به حداکثر شدت خود می‌رسند و سپس طی 30 دقیقه تا چندین ساعت تخفیف می‌یابند. آن گونه که شایع است، نخستین حمله پای بیمار را به بخش اورژانس می‌کشاند.حملات متعاقب ، چند بار در ماه روی می‌دهند و اغلب به همان اندازه حمله اول شدیدند.

اختلال اضطراب چیست

اضطراب یا تشویش یا دلشوره عبارت است از یک احساس منتشر، ناخوشایند و مبهم هراس و نگرانی با منشأ ناشناخته، که به فرد دست می‌دهد و شامل عدم اطمینان، درماندگی و برانگیختگی فیزیولوژی است. وقوع مجدد موقعیت‌هایی که قبلاً استرس زا بوده‌اند یا طی آن‌ها به فرد آسیب رسیده‌است باعث اضطراب در افراد می‌شود. همهٔ انسان‌ها در زندگی خود دچار اضطراب می‌شوند، ولی اضطراب مزمن و شدید غیرعادی و مشکل‌ساز است. تحقیقات و بررسی‌ها نشان می‌دهند که اضطراب در طبقات کم‌درآمد و افراد میان‌سال و سال‌خورده نسبت به بقیه افراد بیشتر دیده می‌شود.

تیک یا اختلال حرکت بدنی

مشخصه اصلی اختلالاتی که زیر این عنوان طبقه بندی شده‌اند، نوعی ناهنجاری در حرکات کلی قسمتی از بدن است که تیک نامیده می‌شود. تیک به عنوان نوعی حرکت سریع و غیر ارادی گروهی از عضلات تشکیل دهنده اسکلت بدن تعریف می‌شود. در مورد حرکت غیر ارادی عضلات حاکم بر تولید صداها یا کلمات ، نفس ایجاد صداها یا ادای کلمات به صورتی غیر ارادی تیک محسوب می‌شود. تیکها باید به عنوان علائم اصلی اختلالات حرکات بدنی باید از دیگر حرکات غیر عادی تشخیص داده

بحران خودکشی

آیا تا کنون با پیشامدهای ناکام کننده‌ای در زندگی مواجه شده‌اید، طوری که دلتان بخواهد به همه چیز خاتمه دهید؟ آیا تاکنون مرگ به عنوان راه حلی بهتر از مبارزه با زندگی برایتان مطرح شده است؟ بسیاری از مردم در دوره‌ای از زندگی خود به مرگ فکر کرده‌اند، ولی تعداد بسیار کمی از آنها واقعا به خودکشی عمل می‌کنند. بحران خودکشی تجربه‌ای مغشوش کننده ، دردناک و سخت است. برای بیرون آمدن از بحران خودکشی ، تعیین عوامل ایجاد کننده بحران ، فهم احساسات شخص خودکشی کننده و مواجهه با افکار خودکشی‌گرا ، مسائل بسیار مهم و اساسی هستند.

اضطراب

اضطراب هیجان ناخوشایندی است که با واژه هایی مثل نگرانی، دلشوره، وحشت و ترس همراه است. اضطراب روانی موجب تشویش، بیقراری، آشفتگی، پریشانی، و درنتیجه کاهش تمرکز حواس می شود و حتی در مواردی تپش و ضربان تند قلب. احساس درد در قفسه سینه و تهوع را به همراه دارد اما اضطراب به میزان کم در فرد می تواند مفید باشد و به عنوان محرکی بسیار سازنده انسان را وادار به فعالیت بیشتری کند و به عنوان تقویت کننده انگیزه های فردی تعهد در برابر مسئولیت را بیشتر می کند. اضطراب در یادگیری نیز دارای فوایدی است برای مثال گاهی موجب سهولت در یادگیری می شود اما اگر از حد بگذرد. تمرکز حواس را از بین می برد و در تعادل روانی و جسمانی اخلال به وجود می آورد و امر تحصیل را دشوار می کند.

پنج شیوه برای پاکسازی مغزتان

شیوه های پاکسازی مغزتان که بسیار نتیجه بخش خواهد بود

زمینه های روانشناختی استرس

زمینه های روانشناختی استرس استرس نوعی احساس فشار درونی است که بیشتر مواقع با احساس اضطراب توام است .

ژنتیک افسردگی

اختلال افسردگی اساسی ( MDD) یک بیماری شایع روانی با سطح بالایی از مرگ و میر است. با وجود تحقیقات فشرده در طول چند دهه گذشته، اساس نوروبیلوژیک و پاتوفیزیولوژی اختلالات افسردگی ناشناخته باقی می ماند.

دوستیابی اینترنتی !!!

پیچیده تر شدن روابط اجتماعی و افزایش روزافزون وسایل ارتباط جمعی و كاربران این وسایل از جمله اینترنت موجب خارج شدن روابط افراد خانواده از حالت ساده چهره به چهره یا تلفنی و تغییر شكل آن در قالب شكل گیری روابط پیچیده تری به طور غیرمستقیم و از طریق اینترنت و چت طی سال های اخیر شده است و از آنجا كه در این گونه رابطه ها طرفین بدرستی نمی توانند هویت یكدیگر را شناسایی كنند، همین امر زمینه جرایم و سوءاستفاده های اینترنتی می شود.

آقایان چند دسته اند، آنها را بشناسید

هر فردی خصوصیات مخصوص به خود را دارد آقایان نیز همین گونه اند‎

افراد بدبین و غرغرو، زوال عقل می گیرند

محققان فنلاندی در تازه‌ترین یافته‌های خود مدعی شدند که افراد بدبین و غرغرو بیش از سایرین در معرض ابتلا به زوال عقل قرار دارند. این صفات و ویژگی‌های رفتاری و شخصیتی، با مشکلات سلامتی مانند بیماری‌های قلبی نیز ارتباط دارند.

10 قدم در ایجاد انگیزه در درمان افسردگی

درمان های مبتنی بر ابزار در اختلالات روان شناختی و پزشکی

درمانهای مبتنی بر ابزار در اختلالات روانپزشکی و روان شناختی

علل ایجاد افسردگی

درمان افسردگی

اثرات منفی استرس شغلی و خستگی

علائم اسکیزوفرنیا

علائم اسکیزوفرنی

علل اسکیزوفرنیا

اسکیزوفرنی

خودبیمار انگاری

خودبیمار انگاری یا هیپوکندریا

دندان غروچه و اضطراب

دندان غروچه و اضطراب

درمان شناختی- رفتاری وسواس

اختلال شخصیت وسواس- اجبار

اختلال شخصیت وسواس- اجبار

اختلال شخصیت مرزی

اختلال شخصیت مرزی

اختلال شخصیت خودشیفته

اختلال شخصیت خودشیفته

اختلال شخصیت پارانوئید (شکاک و بدبین)

اختلال شخصیت پارانوئید (شکاک و بدبین)

 طراحی پرتال توسط شرکت جویشگر