مشاوره کودک

مشاوره کودک

مشاوره کودک در دنیای کنونی بسیار اهمیت پیدا کرده است . همان طور که گفته اند « تربیت » سخت ترین کار عالم است . اغلب زمانی والدین بچه دار می شوند برای این موضوع حتی ساعتی هم آموزش ندیده اند . ناکارآمدی والدین در تعامل با کودکان شان اهمیت مشاوره کودک را دو چندان می کند . این مهم زمانی ضرورت خود را نشان می دهد که کودکان دچار مشکلات زیستی و عصب شناختی باشند . این شرایط ممکن است دشواری های بغرنجی را به وجود بیاورند . این کودکان معمولا الگویی از رفتارهایی مانند نادیده گرفتن مقررات ، خشم ، زودرنجی ، حساس بودن ، کینه ورزی و … را نشان می دهند . بدون مشاوره کودک و عدم پیگیری ممکن است این مشکلات تا سال های نوجوانی و بزرگسالی باقی بمانند . گاهی اوقات به پدر و مادرها اینگونه گفته می شود ، نگران نباشید . این دوران پشت سر گذاشته می شود !


مشاوره تربیت کودک

مشاوره تربیت کودک مطمئنا یکی از دغدغه های اصلی والدین است . بدین منظور باید برنامه ای برای کودکان طراحی شود که با سطح رشد زبانی و همچنین رشد عمومی شناختی آن ها متناسب باشد . چرا که آن ها باید ظرفیت درک فرمان ها ، جهت دهی ها و راهنمایی های والدین و مشاور را داشته باشند .

مشاوره کودک باید شامل دستورالعمل جامعی برای ارزیابی بالینی کودکان نافرمان داشته باشد . بدین منظور می توان از فرم های مصاحبه و تست های درجه بندی رفتار به کمک متخصصان این حوزه بهره برد . مشاوره تربیت کودک همچنین باید ضرورت هایی را در شکل خانواده مورد توجه قرار دهد . مانند اینکه خانواده تک والدی و همین طور دووالدی یا خانواده هایی که سطح درآمدی بالا یا پایینی دارند .

چرا مرکز مشاوره کودک توحید؟

مرکز مشاوره کودک آویژه برای آموزش والدین رویکردهای متعددی را در نظر دارند . در برخی از این رویکردها مانند برنامه استپ مدیریت شناختی پیشنهاد می شود . در بعضی رویکردها از روش های تنبیه و پاداش و تقویت استفاده می شود . به عبارتی این مرکز مشاوره کودک تمرکز خود را به حل مشکلات موجود در خانه و مدرسه می گذارد . در برنامه های مانند مدیریت والد (PMT) از اصول روانشناسی یادگیری بهره گرفته می شود . در کل پژوهش های بسیاری در مورد اثربخشی و کارآمدی برنامه های مداخله درمورد کودکان صورت گرفته است که با توجه به شرایط هر کودک رویکرد متناسب انتخاب می شود .

خدمات مرکز مشاوره کودک توحید

مرکز مشاوره کودک آویژه در صدد است در خدمت رسانی به والدین گام های نوینی را بردارد و در نیل به این هدف از بهترین متخصصان در این حوزه بهره می گیرد . تا علاوه بر کاهش هزینه ها و صرفه جویی در زمان والدین مشاوره کودک این مرکز به ارتقاء مهارت های مدیریتی و توانایی والدین در حل مشکلات کودکان کمک کند . آگاهی والدین درباره علل رفتار خودسرانه در کودکان را افزایش دهند .

میزان فرمان پذیری کودکان را از رهنمودهای والدین بالا ببرند . همچنین راهبردهایی را برای افزایش هماهنگی در خانواده برای برخورد با مشکلات طرح ریزی نماید . بدین منظور از شما خوانندگان محترم خواهشمندیم مقالات و دستورالعمل های ذیل را با دقت مطالعه نمایید . پیشنهادات و انتقادات شما یقیقا یاری رسان ما در این زمینه می تواند باشد . در این زمینه خدمات مشاور کودک آویژه به صورت کلی به دو دسته ی مشاوره تربیت کودک و مشاوره آموزش کودک تقسیم می شوند.

سوالات متداول

مشاور کودکی چه کمکی به استعدادیابی و آینده شغلی کودکان خانواده میکند؟

مشاور کودک امکان شناسایی و کشف استعدادهای پنهان کودکان در سنین پایینتر را ممکن میکند. این کار باعث میشود هم دیدگاه کودک و والدین در مورد شغل آینده شان سریعتر شکل بگیرد و پرورش یابد و هم از نظر روحی – روانی در این زمینه تقویت شوند.

اثر مشاوره کودک در تربیت فرزند چیست؟

تربیت صحیح کودکان از اصول مشترکی پیروی میکند که این اصول در تربیت هر فرزند راه کارهای متفاوتی را ارائه میدهد. مشاوره کودک با بیان اینکه تمامی فرزندان را نمیشود با یک الگو تربیت کرد تلاش میکند تا الگوی تربیتی عقلانی و عملیاتی را خانواده ها ارائه کند

اثر تربیت کلامی در پرورش فرزند چیست؟

كودكان ارزش‏ها و شیوه‏هاى پیچیده‏ى نگاه به دنیا را، از طریق روابطشان با والدین خود مى‏آموزند. هرچند تاثیر کلام صحیح برکسی پوشیده نیست با این حال در سنین پایین هرگز نمى‏شود به طور مستقیم و به صورت کلامی این ارزش‏ها را آموزش داد و به كودك آموخت كه كدام ارزش را باور كند و كدام یك را نه.

نقش خانواده در تربیت دینی فرزندان چیست؟

مهم‏ترین نکته‌‏ای که توجه ما را به رابطه دین و خانواده جلب می‌‏کند، آن است که باورها و احساسات دینی طی دوره کودکی، در محیط صمیمی و منظّم خانواده شکل می‌گیرد و پرورش می‏‌یابد، به گونه‏‌ای که دیدگاه کودک را نسبت به زندگی و رفتار آینده تحت تأثیر قرار می‏‌دهد.

روانشناس کودک چه کاری انجام میدهد؟

روانشناس کودک به تغییرات روانی کودک از بدو تولد تا بزرگسالی توجه دارد و حیطه کاری او بسیار گسترده است. در روانشناسی کودک مهارتهای حرکتی، مهارتهای زبانی، پیشرفت حرکتی، رشد احساسی و تغییرات اجتماعی را مورد مطالعه قرار میگیرد و علاوه بر رشد فیزیکی کودک، بر رشد احساسی و حتی رشد اجتماعی وی نیز تمرکز دارد.